Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg verdiği ropörtajda Blokchain planları hakkında konuştu

Facebook

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, blockchain’in internet kullanıcılarının üçüncü taraflara güvenmeksizin tek bir kimlik bilgisi ile çeşitli hizmetlere giriş yapmalarına izin verme potansiyelini ciddi şekilde değerlendiriyor.

Zuckerberg, Harvard Hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile yakın zamanda yayınlanan bir video röportajında sosyal medya devinin tek bir oturumla çok sayıda uygulamaya giriş yapmaya olanak sağlayan sign-on uygulamasının Facebook Connect gibi hizmetlere iyi bir alternatif oluşturacağını belirtti.

Zuckerberg verdiği ropörtajın devamında, Blockchain teknolojisiyle yapılacak böyle bir düzenlemenin kullanıcıların erişimini engelleyebilecek şirketlere güvenmeyen yazılım geliştiricilerine hitap edeceğini belirtti. Facebook kurucusu aynı zamanda şirketlerin kötü aktörlerle uğraşmalarının önünde engel yaratacak olmasını da dezavantaj olarak görüyor.

Zuckerberg yaptığı ropörtajda özet olarak şu sözleri söyledi:

  “Temel olarak, bilgilerinizi alıyorsunuz, merkezi olmayan bir sistemde saklıyorsunuz ve aracılık yapmadan oturum açma seçeneğiniz var”

Geçen yıl Facebook'un da içinde bulunduğu bir skandala değinerek, “temelde insanlar Cambridge Üniversitesi'ne bağlı olan verilerini vermeyi seçti ve o kişi bu bilgileri politikalarımızı ihlal eden Cambridge Analytica'ya sattı. Bu tarz geliştiricilerin erişimini kesiyoruz. ”

Zuckerberg, fikir hakkındaki belirsizliğini vurgulayarak şunları ekledi:

  “Soru şu, bunu gerçekten istiyor musun? Evet, insanların bir aracıya sahip olamayacağı, ancak daha fazla suistimal ve başvurunun olacağı daha fazla durum var mı? ”


Mark Zuckerberg, ademi merkeziyetçiliğin geniş teknik zorluklar yarattığını da kabul ediyor. Zuckerberg, bu konuda Facebook’un yaptığı hesaplama düzeyini dağıtık bir yolla yapmanın gerçekten zor olduğunu dile getiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ