Mastercard, Blockchain API

Kredi kartı şirketleri finansal hizmetler sektöründe uzun soluklu bir direktir. Kredi kartları, halka açık nakit ödemesiz ilk seçenekti ve şimdi MasterCard dünyanın önde gelen finansal hizmetler şirketlerinden biri. MasterCard, kredi kartlarının Blockchain teknolojilerine dahil olma zamanının geldiğine karar verdi. MasterCard, geçtiğimiz günlerde "MasterCard Blockchain API" adı verilen yeni bir seçenekle Blockchain tabanlı B2B B2B ödeme hizmetine erişim açtığını açıkladı.

Test ve geçerlilik tamamlandıktan sonra Las Vegas'ta Money 20/20 Hackathon'da başlatılan bu hizmet müşterilere bu günlerde sunulması hedefleniyor. MasterCard'ın Blockchain çözümü, tüketicilerin, işletmelerin ve bankaların işlem yapmalarını sağlayan yeni bir yol sağlamakta ve şirketin finans kurumlarının ve müşterilerinin her ihtiyacını karşılayan ödeme çözümleri sunma stratejisinin anahtarı "dedi.

MasterCard daha önce Bitcoin'i tamamen reddettiği için bu hareket biraz sürpriz olarak karşımıza çıkıyor. MasterCard'ın Blockchain hizmeti, Ethereum'un kurucularından Vitalik Buterin'in kredi kartlarını değiştirme potansiyelinin olduğunu açıklıyor. Bununla birlikte, MasterCard, blok teknolojileri tarafından ele geçirilmek yerine, hareketin kucaklaşmasına karar verdi.


Merkezi olmayan bir dijital işlem kasası olarak Blockchain, açıklamaya göre MasterCard kullanıcılarına hem kolay ölçeklenebilir hem de esnek olan işlemleri yapmak için daha özel ve güvenli bir seçenek sunuyor. Yeni Blockchain API'sı, yaklaşık 22.000 finansal kuruluşu kapsayan MasterCard'ın mevcut ödeme ağında inşa edilmiş ve blok zincirinin işlemleri ele alma becerisini de genişletiyor. Bu hareket, B2B planlarının genelde sahip olduğu, "hız, şeffaflık ve sınır ötesi ödemelerdeki maliyetler" gibi bazı güçlükleri de çözüyor.

MasterCard Labs EVP, Ken Moore basın bülteninde "MasterCard Blockchain teknolojisini yerleşim ağımız ve ilişkili ağ kurallarıyla birleştirerek güvenli, denetlenebilir ve ölçeklenebilirliği kolay bir çözüm oluşturduk." dedi ve "Ödemeler söz konusu olduğunda ortaklarımıza, mevcut ve yeni ödeme raylarını müşterilerinin ihtiyaç ve ihtiyaçlarına göre sorunsuz şekilde kullanabilecekleri seçim ve esneklik sağlamak istiyoruz." şeklinde cümlelerine devam etti.

Uzmanlar tarafından önceki tahminler gerçekleşiyor gibi görünüyor. Blockchain, iş yapma biçimimizi değiştiriyor - özellikle finansal işlemler. Geçtiğimiz günlerde, Bill & Melinda Gates Vakfı, geleneksel finansal hizmetlere erişimi olmayanlara hitap eden bir ödeme platformu yarattı. Bununla birlikte, blok devrimi kesinlikle sadece finans dünyasıyla sınırlı değildir. Sağlık, havacılık, enerji, diplomasi ve eğitim gibi sektörler de kendi ihtiyaçlarına göre Blockchain çözümleri araştırıyor. Hatta yeni bir internetin blochain tarafından desteklenme olasılığı da mevcuttur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ