Ödeme devinin baş finans görevlisine göre Mastercard, kripto para birimini bir ödeme aracından çok bir varlık sınıfı olarak görüyor.

Mastercard, Kriptoyu Ödeme Şeklinden Çok Varlık Sınıfı Olarak Görüyor

Mastercard'ın Varlık Sınıfı Olarak Kripto Konusunda Ödeme Araçlarına Karşı CFO'su

Mastercard Finans Direktörü (CFO) Sachin Mehra, Bloomberg tarafından Salı günü yayınlanan bir röportajda kripto para birimi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Mastercard'ın kripto stratejisinin ne kadar başarılı olduğu soruldu. “Kripto dünyasında, kripto satın almak için banka ve kredi ürünlerimizi kullanan insanlarla birlikte bir rampa rolü oynuyoruz. Ve biz çıkış noktası olarak hareket ediyoruz: İnsanlar parayı nakde çevirmek istediklerinde, Mastercard'ın kabul edildiği her yerde kripto bakiyelerini kullanabilmeleri için erişim kazanmalarına yardımcı oluyoruz.

Bu, kripto ortamları ortaya çıktığından beri oldukça başarılı olan gelir getirici bir yetenek.

Şirket daha önce kripto ile ilgili üç önemli alanda ürün ve hizmetler geliştirmeyi planladığını açıklamıştı: kripto para birimleri, sabit paralar ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler).

Mehra'ya ayrıca, gerçek bir ödeme şekli olarak ne kadar çekişli kripto varlıklarının alabileceği soruldu. “Herhangi bir şeyin zihnimizde ödeme aracı olabilmesi için bir değer deposuna sahip olması gerekir” diye yanıtladı. "Eğer Starbucks kahvenizin bugün size 3 dolara, yarın 9 dolara ve ertesi gün size bir dolara mal olması gibi bir şeyin değeri her gün dalgalanıyorsa, bu tüketici zihniyeti açısından bir sorundur."

Mastercard baş finans görevlisi şunları ekledi:

Bu yüzden kriptoyu daha çok bir varlık sınıfı olarak görüyoruz.

Mehra, “Ancak bir ödeme aracı olarak, stablecoin'lerin ve CBDC'lerin potansiyel olarak biraz daha fazla piste sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Şubat ayında Mastercard, ödeme odaklı danışmanlık hizmetini kripto para birimini de içerecek şekilde genişletti. Hizmet, “erken aşama eğitim, risk değerlendirmeleri ve banka çapında kripto ve NFT stratejisi geliştirmeden kripto kartlarına ve kripto sadakat programlarının tasarımına kadar bir dizi dijital para birimi yeteneklerini” kapsar.

Ödeme devi, Nisan ayında çok çeşitli meta veri tabanı ve takas edilemez token (NFT) hizmetleri için 15 ticari marka başvurusunda bulundu. Haziran ayında şirket, ödeme ağını web3 ve NFT'lere getirdiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ