Bu yazımızda sizlere Matic Network (MATIC) Nedir? Polygon Nedir? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Matic Network (MATIC) Nedir? Polygon Nedir? Ayrıntılarıyla MATIC Token

Bu yazımızda sizlere Matic Network (MATIC) Nedir? Polygon Nedir? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Matic Network (MATIC) Nedir? Polygon Nedir?

Kripto parasını ilk yüz kripto kulübüne iten yeni bir fiyat patlamasının ardından, Matic Network, kullanıcılar ve merkezi olmayan finansal uygulamalar ve ekosistemler arasında daha basit etkileşim sağlama vaadine dayanarak manşetlere çıktı. Kendini Katman 2 ölçekleme çözümü olarak tanımlayan (temel blok zinciri katmanını yükseltmeyi amaçlamadığı anlamına gelir), Matic Network, bazı kripto tabanlı projeleri düşürmek olarak tanımlanan bu etkileşimin karmaşıklığını azaltmakla ilgilidir.

Bunu başarmak için Matic Network, Ethereum'a muazzam ölçeklendirme yeteneği getirmekle görevlendirilen çözüm olarak görülen Plazma çerçevesinin özelleştirilmiş bir yinelemesi üzerinde çalışan merkezi olmayan bir platform olarak inşa edildi.

Vitalik Buterin tarafından önerildiği gibi, bu çerçevenin ölçeklenebilir ve özerk akıllı sözleşmelerin daha kolay yürütülmesine izin vermesi ve böylece tek bir temel blok zincirinde küresel olarak mevcut merkezi olmayan finansal uygulamaların oluşturulmasına izin vermesi bekleniyor. Küçük ölçekli günlük satın alımlar gibi her işlemi bir blok zincirine kaydetmeye gerek olmayan uygulamalara odaklanacaktır. Bu karışıma Matic Network, daha iyi varlık güvenliği sağlamak için yan zincirlerin uygulamasını ve Proof-of-Stake (PoS) doğrulayıcılar ağını ekledi.

Matic Network Neyi Başarmaya Çalışıyor?

Matic Network, geliştiricilerinin çağdaş kripto teknolojilerinin karşılaştığı önemli sorunlara çözüm olarak sunduğu özelliklerle birlikte geliyor.

Matic Network, ölçeklenebilirlikle ilgili sorunları çözerek kitlesel benimsemeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu sorunlar, blockchain ekosistemlerinin, özellikle mevcut taleple ölçeklendirme açısından, merkezi olmayan uygulamaların popülaritesine ayak uydurmakta zorlanmasından kaynaklanıyor. Matic Network'ün teknik incelemesinde sunulan tahminlere dayanarak, bu platform, 2 saniyeden daha kısa blok onay süreleriyle birlikte tek bir yan zincirde saniyede 65.000 işleme varan teorik hızlara ulaşabilecek.

Aynı zamanda, platform, ana zincirde kesinlik olan merkezi olmayan bir Plazma operatör sistemine sahiptir. Buna ek olarak, Ağ geliştiricileri, temel Matic Chain üzerinde daha da fazla işlemi desteklemek için yeni yatay yan zincirlerin kolay eklenmesini vaat ediyor. Buna dayanarak, Ağ kendisini yalnızca ödeme sistemlerine değil, oyun ağlarına ve merkezi olmayan borsalara da yardımcı olarak görüyor.

Matic Network, ademi merkeziyet ilkelerinden ödün vermeden yavaş işlemleri geçmişte bırakmayı vaat ediyor. Matic ekibinin tahminlerine dayanarak, Ağın Proof-of-Stake uygulamasını ve onun stake etme mekanizmasının, yüksek işlem hacmi elde etmenin önündeki engelleri ortadan kaldırması bekleniyor. Mevcut blok zinciri işlem seviyeleri, kısmen sınırlı blok boyutları ve uzatılmış blok oluşturma süreleri ile PoW (Proof-of-Work) protokollerine güvenmelerine dayanarak, zayıf performans ve sınırlı verimden muzdarip olarak tanımlanmaktadır.

Matic’in PoS consensus modeli, aynı zamanda ademi merkeziyetçiliğe ve güvenliğe zarar vermeyecek şekilde uygulanıyor olarak tanımlanıyor. Fikir birliği, her kontrol noktası (yani başlık bloğu) için stakerlar tarafından atanan seçkin bir blok üreticileri ekibi tarafından sağlanır. Bu üreticiler, sistemin sözde hızlı bir şekilde bloklar oluşturmasına izin verir. Aynı zamanda, ademi merkeziyetçilik, PoS kontrol noktalarını en azından başlangıçta Ethereum olan ana zincire delege ederek korunur. Bloklar, blok üreticileri tarafından oluşturulan blokların periyodik kanıtlarının yayınlanmasıyla doğrulanır, böylece Matic Network'ün merkezi olmayan çalışma modunu onaylar.

Matic Network, işlem ücretlerini düşürmeyi ve kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirmeyi vaat ediyor. Tamamen teknolojik değerlendirmelere ek olarak, bazı blockchain uygulamalarının yüksek gaz ve benzeri ücretler uygulayarak kitlesel olarak benimsenmesini engellediği görülüyor. Hizmetler veya işlemler karşılığında jetonların ödenmesinin birçok kripto projesinin mikro ekonomisinin omurgası olduğunu düşünen Matic Network ekibi, çözüm olarak ölçek ekonomisini seçti. Blok üreticilerinin çok sayıda işlemi gerçekleştirdiği ve böylece maliyetlerini düşürdüğü özel bir katmana sahiptir. Ana zincirden Matic zincirine birlikte çalışabilirlik ve sorunsuz geçiş de UX'i iyileştirmelidir.

Matic Network, varlıkların birlikte çalışabilirliğini ve diğer zincir dışı çözümlerle uyumlu çoklu mikro ödeme kanallarını destekliyor. Farklı yan zincirlerdeki varlıklar, Matic Network tarafından sağlandığı sürece birlikte çalışabilirliğe ulaşacaktır. Matic Network, Ethereum Sanal Makinesinin (EVM) durum tabanlı sistemi üzerinde çalıştığından, iki taraf arasında ödeme kanallarının açılmasına ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, geçerli bir Ethereum adresi, bir müşterinin ödemeleri alabilmesi için Matic zincirine katılmasına gerek kalmadan eşit derecede geçerli Matic Network adresi olarak kabul edilir. Bu durumda gerekli olan tek şey bir Matic cüzdanına sahip olmaktır.

MATIC fiyatına bu linkten bakabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ