Mayıs'ta sat ve uzaklaş, bu ay servetteki geleneksel gerilemeye övgüde bulunan popüler bir borsa özdeyişidir, ancak bu kripto için de geçerli mi?

“Mayıs

Mayıs'ta sat ve uzaklaş, bu ay servetteki geleneksel gerilemeye övgüde bulunan popüler bir borsa özdeyişidir, ancak bu kripto için de geçerli mi?

Geçen yıl, BTC yüzde 35'in üzerinde düştü, ancak önceki iki yılda kayda değer artışlar kaydetti, peki kripto hangi yöne gidiyor?

Bir süredir yatırım yapıyorsanız, “Mayıs'ta satıp defolun” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu borsa atasözü, neredeyse Aralık ayındaki Noel Baba ralli etkisi kadar popüler ve sağlam bir yatırım stratejisi olsun ya da olmasın, yatırımcılar hala tarihe dikkat ediyor. Ancak konu kriptoya gelince, bu atasözü geçerli mi, yoksa bu cesur yeni pazarda bir şeyler yolunda gidiyor mu?

Geçtiğimiz on yılda Mayıs, büyük getiriler için borsaya girmek için tam olarak ay olmadı. Veriler, 2012'den bu yana S&P 500'ün Mayıs ayında gördüğü en büyük artışın 2020'de yüzde 4,53 olduğunu gösteriyor. Bu, 2018'deki yüzde 2,16'lık bir sonraki en iyi rekorun iki katıydı. 2012'de yüzde 6,27 düşerken 2019'da düştü benzer bir yüzde.

Bitcoin'in çok daha farklı bir geçmişi var. 2012'den bu yana 10 yılın 6'sında yükselişler görüldü. En yüksek seviye, yüzde 52 ile 2017'de gerçekleşti ve ardından 20.000 dolar ile rekor seviyeye ulaştı. 2019'da 2018'in acımasız ayı piyasasından toparlanarak yeniden yüzde 52 arttı. 2014'te yüzde 41, 2020 ve 2016'da sırasıyla yüzde 9,4 ve yüzde 18,5 arttı.

En iyi kripto, en kötüsü geçen yıl yüzde 35,2 düştüğü zaman olan acımasız Mayıs ayları da gördü. 2018'de, o yılın ayı piyasasında, pazarın bir yıldız 2017'den sonra bir düzeltme aşamasında olduğu yüzde 18,9 düştü.

Peki Bitcoin bu ay hangi yöne gidecek? Analistler, Mayıs lanetinin kripto için geçerli olmadığına inanıyor. Tarihsel veriler, Mayıs ayının Kasım ve Nisan'dan sonra kripto getirileri için üçüncü en iyi ay olduğunu gösteriyor.

IBC Capital'in kurucusu Hitesh Malviya, Hindistan gazetesi Mint'e şunları söyledi:

Tarihsel performansı takip edersek, Bitcoin ve diğer en iyi kripto para birimleri Mayıs ayında oldukça iyi performans gösterdi. Yani bu durumda “Mayıs'ta sat” deyimini geçersiz kılabiliriz. Ayrıca, kripto piyasasındaki fiyat hareketi, piyasa döngülerine ve duyarlılığına bağlıdır.

Bu olumlu geçmişe rağmen Malviya, bu ay Bitcoin konusunda temkinli. Teknik çizelgelerin, en iyi kripto için düşüş ayı olabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Teknik olarak, Bitcoin, düşüş eğilimi gösteren aylık zaman diliminde 21 aylık ortalamanın altında kapandı. Küresel ekonomik kriz nedeniyle piyasa koşulları aşağı yönlü kalırsa, önümüzdeki birkaç ay içinde 20.000 dolar seviyesinin yeniden test edilmesini bekleyebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ