Edward Snowden, Çin'in Yasağının Bitcoin'i Güçlendirdiğini söyledi.

Edward Snowden, Çin'in Yasağının Bitcoin'i Güçlendirdiğini söyledi.Çin, bu yılın başlarında Bitcoin madenciliğini yasaklamak için harekete geçti, bu muhtemelen bir CBDC'nin önünü açması gereken bir hareketti.

U.Today tarafından bildirildiği üzere McDonald's, hükümetin Eylül ayı başlarında yatırımcıların en büyük kripto para birimini kabul etmesini zorunlu hale getirmesinin ardından El Salvador'da Bitcoin'i zaten benimsedi.

Financial Times'ın konuya aşina olan kişilere atıfta bulunan yakın tarihli bir raporuna göre, Çin'in McDonald's'a merkez bankası dijital para birimini kabul etmesi için baskı yaptığı bildiriliyor.

Fast food devi, Şanghay'da dijital Renminbi'yi test etmeye başladı bile. Bununla birlikte, Çin hükümeti, McDonald's'ın, Şubat başında başlayacak olan Pekin'deki Kış Olimpiyatları öncesinde ülke genelindeki tüm konumlarında CBDC ile ödeme yapmayı mümkün kılmasını istiyor.

Rapora Göre, Nike ve Visa Gibi Diğer Bazı Büyük ABD Şirketleri de Baskıyla Karşı Karşıya

Bu markaların dahil edilmesi, Çin'in gizlilik endişeleri nedeniyle çok sayıda eleştiriyle karşı karşıya kalan tartışmalı dijital para biriminin benimsenmesini desteklemesine yardımcı olacaktır.Bitcoin'den farklı olarak, dijital Yuan tamamen hükümet tarafından kontrol edilir, yani işlemleri bloke edebilir ve hatta bir hevesle onları ortadan kaldırabilir. İnsan Hakları Vakfı'nın baş strateji sorumlusu Alex Gladstein, dijital yuanın gözetimi artırmak için bir araç olarak kullanılacağına inanıyor.

Analistler, dijital Yuanın 2025 yılına kadar Çin'in yerel ödemelerinde %9'luk bir paya ulaşabileceğini tahmin ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ