Küresel danışmanlık firması McKinsey & Company, meta veri deposunun 2030 yılına kadar 5 trilyon dolara kadar üretebileceğini tahmin ediyor. Ayrıca, ticaretin %80'inden fazlası meta veri deposundaki faaliyetlerden etkilenebilir.

McKinsey: Metaverse 2030

Metaverse 2030'a Kadar 5 Trilyon Dolar Üretebilir

Küresel yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company, geçen hafta “Meta veri tabanında değer yaratma” başlıklı bir rapor yayınladı.

Raporda şu ayrıntılar yer alıyor: "Çalışmamız metaverse benimseme, potansiyeli ve davranışları nasıl değiştirebileceği konusunda 3.400'den fazla tüketici ve yöneticiyle anket yaparak başladı. Ayrıca 13 üst düzey lider ve meta veri tabanı uzmanıyla görüştük.”

McKinsey'e göre:

2030'a kadar, canlı etkinliklerin yüzde 50'sinden fazlasının metaverse'de gerçekleştirilebileceği tamamen akla yatkın.

Ek olarak, ticaretin %80'inden fazlasının meta veri deposundaki etkinliklerden etkilenebileceğini belirten firma, öğrenme, geliştirme ve işbirliğinin çoğunun meta veri deposunda gerçekleşebileceğini ekledi. Ayrıca McKinsey, “Ortalama bir internet kullanıcısının 2030 yılına kadar metaverse deneyimlerinde günde altı saate kadar harcamasını bekliyoruz” dedi.

Rapora göre, 2022'de meta veri deposu alanına 120 milyar dolardan fazla para aktı - 2021'deki 57 milyon doların iki katından fazla.

Firma, "Tahminler büyük ölçüde değişiklik gösterse de, [metaverse] 2030 yılına kadar 5 trilyon dolara kadar üretebileceğini tahmin ediyoruz" dedi. “Meta verinin 2030 yılına kadarki potansiyel etkisine ilişkin tahminimiz, yaklaşık 20 dahili ve harici uzmanla yapılan görüşmelerden elde edilen tüketici ve kurumsal kullanım durumlarının aşağıdan yukarıya görünümüne dayanmaktadır. Kısacası, tahminimiz çok yüksek seviyeler göz önüne alındığında en iyi tahminimizdir."

Meta verinin insanların ticari ve kişisel yaşamları üzerinde “büyük bir etkisi olacağına” dikkat çeken raporda şu sonuca varılıyor:

2030 yılına kadar 5 trilyon dolara varan değer üretme potansiyeliyle, metaverse görmezden gelinemeyecek kadar büyük.

JPMorgan, HSBC, Standard Chartered Bank ve Fidelity Investments dahil olmak üzere birçok büyük banka ve yatırım kurumu artık meta veri tabanında varlık gösteriyor.

Buna ek olarak, Nisan ayında yapılan bir anket, meta veri deposunun kripto için en popüler yer olacağını gösterdi ve ankete katılanların %70'i "kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisindeki ilerlemelerin meta veri deposunun geleceğini şekillendirmek için kritik öneme sahip olacağını" kabul etti.

McKinsey'in yanı sıra, meta veri deposunun boyutuyla ilgili başka tahminler de var. Citigroup , metaverse'in 2030 yılına kadar 5 milyar kullanıcıyla 13 trilyon dolarlık bir fırsat olabileceğini tahmin ediyor. Goldman Sachs , metaverse'i 8 trilyon dolarlık bir fırsat olarak görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ