Hindistan'da ulusal düzeyde blokzinciri çerçevesi üzerine bir yaklaşım raporu hazırlanmaktadır.

MeitY: Ulusal Düzeyde Blockchain Teknolojisi Üzerine Çalışma

Blockchain'in dünyanın birçok yerinde ilerlemesinden sonra, raporlara göre, Hindistan'da belirginliğini daha da arttırmak için her şey ayarlandı. Lok Sabha'daki son bir etkileşimde, elektronik ve BT devlet bakanı Sanjay Dhotre, blockchain teknolojisinin avantajları göz önüne alındığında, ortak bir altyapı oluşturmaya ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Sonuç olarak, ulusal düzeyde blokzinciri çerçevesi üzerine bir yaklaşım raporu hazırlanmaktadır. İlginçtir ki, blockchain'in yönetim, bankacılık, finanstan, siber güvenliğe kadar sayısız sektöre fayda sağlamadaki büyük potansiyelini vurgulayarak araştırma için çok önemli bir alan oluşturdu.

WazirX ve Crowdfire'ın kurucusu Nischal Shetty, hükümetin bu girişimini “İyi ilerleme!”  olarak adlandırıp alkışlamak için heyecanlandırdı. Ayrıca “Kripto'suz Blockchain = Kamu BlokZinciri Yok” u hatırlattı.

Girişimi İlerletmek İçin Atılan Adımlar

Blockchain kuruluşuna doğru bir adım olarak, MeitY (Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı) halihazırda Advanced Computing Geliştirme Merkezi (C- DAC), Bankacılık Teknolojisi Geliştirme ve Araştırma Enstitüsü (IDRBT) ve diğerleri gibi ilerlemelerden bahsedilebilir. Bu ajanslar, yalnızca bu yeni çağın teknolojisinin her türlü olası kullanımını farklı sektörlerde ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır. Araştırmalar, İçerik Kanıtı (PoC) çözümlerinin geliştirilmesine yol açtı.

Bu arada, mülk tescili ve kaldıraç blokzincirine yönelik tam kanıt bir çözüm Telangana'daki Shamshabad bölgesinde; bunun dışında, Bulut Güvenlik Güvencesi, C-KYC ve ticaret finansmanını sağlamak için başka çözümler de üstlenebilir.

Bakan ayrıca, Genel BlokZinciri Tabanlı Varlık İspat Belgesi (PoE) çerçevesinin geliştirilmesinin PoE'nin akademik sertifikaları, satış tapu belgelerini, mutabakat zaptı (ÇS) vb. Blockchain, kullanım potansiyeli nedeniyle oldukça istikrarlı bir şekilde otomobil ve ağırlama endüstrisinde zemin kazanıyor gibi görünmektedir. Dhotre'ye göre, oto etki alanında araç yaşam döngüsü yönetimi için bir PoC oluşturulmuş olmasına rağmen, blockchain uygulamaları otel kayıtlarını da oldukça kolaylaştırdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ