Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ülkenin dijital para birimlerini yasal ihale yapmakla ilgilenmediğini söyledi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ülkenin dijital para birimlerini yasal ihale yapmakla ilgilenmediğini söyledi.

Ülkenin Başkanı, Meksika'nın dijital para birimlerini yasal ihale yapmakla ilgilenmediğini açıkça belirtti. Yakın tarihli bir basın toplantısında, Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, ülkenin ortodoks finansal sistemini koruyacağını ve bu sistemin farklı yönlerini düzene sokmaya odaklanacağını iddia etti. El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul ettiğinden beri, hangi ülkenin harekete geçeceği konusunda spekülasyonlar oldu.

Meksika, Bitcoin'i Yasal Bir İhale Olarak Kabul Etmeyecek

 Panama ve Brezilya kriptoyu benimsemeye ilgi gösterdi, ancak henüz somut bir adım atılmadı. Ancak Başkan Obrador'un açıkça belirttiği gibi, Meksika olmayacak. Bir basın toplantısında, Meksika Cumhurbaşkanına hükümetinin yakın gelecekte dijital para ödemelerine izin vermeyi düşünüp düşünmediği sorulduğunda, “Hayır. Bu açıdan değişmeyeceğiz. Finansman yönetiminde ortodoksiyi sürdürmeyi uygun görüyoruz. Finansal sistemde çok fazla yenilik yapmaya çalışmayacağız,”  dedi.Meksika'daki yetişkin nüfusun %32'sinin banka hesabının olmadığı veya küresel ortalamaya eşit yaklaşık 45 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Meksikalılar Kripto Para Kullanmaya Devam Ediyor

Başkan kripto para ödemelerinde yer almasa da Meksikalılar bunları hızla benimsemeye devam etti. Raporlara göre, yaklaşık 3,1 milyon Meksikalı dijital para birimine sahip. Buna ek olarak, Meksikalı şirketlerin %40'ı bir şekilde kripto para birimleri ve blok zinciri benimsemeyi planlıyor. Latin Amerika ülkesinde lider borsa olan Bitso, kullanıcı sayısında %342'lik bir artış bildirdi.

Başkan Obrador, CoDi dijital ödeme sistemi gibi girişimler yoluyla nüfusun bu büyük bölümünü finansal sisteme dahil etmek için bir hükümet baskısı başlattı. Başkan, bu girişimlerin ülke için yeterli olacağına ve dijital para birimlerini entegre etmesine gerek olmayacağına inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ