Merkez bankası dijital para birimleri [CBDC'ler] hakkındaki tartışmalar, özellikle Çin’in geçen yıl kendi CBDC'sini başlatma planlarını hızlandırdığı için son birkaç ay içinde yoğunlaştı.

Merkez bankası dijital para birimleri [CBDC'ler] hakkındaki tartışmalar, özellikle Çin’in geçen yıl kendi CBDC'sini başlatma planlarını hızlandırdığı için son birkaç ay içinde yoğunlaştı.

Aslında, CBDC'lerle ilgili görüşmeler bu yıl Davos'taki WEF'te bir yer bile buldu. Birçok milletvekili daha önce dikkatli bir şekilde ilerlemeyi seçmiş olsa da, Çin DCEP'si ile ön planda iken, çoğu ülke artık kendi dijital para birimlerini incelemekten başka bir seçeneklerinin olmadığı görüşünde buluşuyor.

CBDC'lere artan ilgi Google Trends tarafından da yansıtıldı ve CBDC'lere yönelik arama sorguları son birkaç ay içinde sürekli arttı.

Merkez bankası dijital para birimleri için peyzaj son birkaç ay içinde önemli ölçüde değişmiştir. Ancak, Coinshares CSO’su Meltem Demirors'a göre, hükümetin CBDC'lere yaklaşımı, para birimlerinin şu anda yönetilme biçiminden farklı değil.

Off The Chain podcast'in son yayınında, Demirors, Bitcoin'den Ethereum'a kadar uzanan anlatıların evrimi hakkında konuşarken, ICO'lara ve stablecoinlere de değinerek şunları söyledi:

“Şimdi bu 'Büyük Patron' aşamasındayız, yani hükümet 'bize, önce tüm bu insanların tüm anlatılarını kullanacağız ve bu şeyi inovasyon teknolojisi yapacağız, diyor. Ama aslında temelde bugün para birimlerinin yönetilme biçiminden farklı değil. ”

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin çoğu, izleme amacıyla CBDC'lerin oluşturulmasını istiyor. Görüşleri, son zamanlarda yapılan bir çalışmada Çin’in “blok zincirlerinin maksimum kontrol için yüksek düzeyde merkezileştirileceğini ve iyileştirilmiş gözetim ve sosyal mühendislik araçları olduğunu” iddia eden İnsan Hakları Vakfı'ndan Alex Gladstein tarafından paylaşılan görüşlere çok benziyor. Demirörs bu noktada şu vurguyu yapıyor:

“Merkez bankası dijital para birimlerinin kripto para birimleri ile dijital varlıklara yönelik uzun bir hikaye yayının bir parçası olduğunu ve tamamen Bitcoin spektrumunun diğer tarafında olduğunu düşünüyorum. İkisi de birbirinden ayrı olamazdı, kutupsal zıtlıklar gibi. ”

Çin, blockchain ve CBDC alanında liderliğini sürdürürken, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası Başkanları [ECB] ve İngiltere, Kanada, İsveç ve İsviçre merkez bankalarının CBDC'leri tanıtma olasılığını tartışmak için Nisan ayı ortasında bir araya geleceği bildiriliyor.

 Aslında, sadece birkaç gün önce, ABD FED’den Lael Brainard “ABD Federal Rezervinin hala dijital doların potansiyelini incelemekte olduğunu ve CBDC'ler hakkındaki anlayışımızı geliştirdikçe 'diğer merkez bankalarıyla işbirliği yaptıklarını' ortaya koymuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ