On yıl önce, iki programcı, topluluğa kripto para birimlerinin abartılı pratik yararlılığını kanıtlamak ve o sırada etraflarında büyüyen hype ile dalga geçmek amacıyla "eğlenceli ve arkadaş canlısı bir internet para birimi" yaratmaya karar verdi.

Meme Coin’ler: Şaka mı Yoksa Güvenilir Bir Yatırım Aracı mı?

On yıl önce, iki programcı, topluluğa kripto para birimlerinin abartılı pratik yararlılığını kanıtlamak ve o sırada etraflarında büyüyen hype ile dalga geçmek amacıyla "eğlenceli ve arkadaş canlısı bir internet para birimi" yaratmaya karar verdi. Ve popüler bir memeye dayanan "doge" kripto para birimlerinin kategorisinin - meme coinler - yaratıcısı olmasını bekleyemezlerdi.

Meme Coin Wojak Finance (WOJ) Nedir? İşte Ayrıntılarıyla WOJ Token

CoinGecko'ya göre, kripto para piyasasında aktif olarak işlem gören 150'den fazla farklı meme coin var, ancak en muhafazakar tahminlere göre toplam sayı 400'ü aşıyor. Çoğu uzun süredir değerini kaybetmiş ve topluluk tarafından unutulmuş olsa da, meme coinlerin piyasa değeri  yaklaşık 18 milyar dolar.

Meme coinlerin ne olduğunu, değerlerini ve yatırım beklentilerini inceleyelim.

Meme Coin Nedir?

Meme coinler, memelerden ilham alan kripto para birimleridir. Genellikle şaka olarak yaratılırlar ve asıl amaçları mizahtır. Meme kripto para birimlerinin en büyük "şakası", genellikle teminatsız olmaları ve değerlerinin doğrudan popülerliklerine bağlı olmasıdır.

İlk meme coin, bir Shiba Inu köpeği ile popüler bir İnternet memesine dayanan Dogecoin'di (DOGE). Dogecoin başlangıçta Bitcoin'in bir kripto parodisi olarak yaratıldı. Sonunda, "şaka" muazzam bir popülerlik kazandı ve piyasa bu tür kripto para birimlerinin sayısında hızlı bir artış gördü.

Meme Coin Turbo Toad Token (TURBO) Nedir? İşte Ayrıntılarıyla TURBO Token

Meme coinler, çoğu zaman hiçbir amaca hizmet etmedikleri, yalnızca bir ödeme aracı ve piyasa spekülasyonu olarak hareket ettikleri için diğer birçok kripto para biriminden farklıdır. Bu koinlerin ihraç edilmesi genellikle sınırsızdır ve bu da zaten yüksek olan oynaklık seviyelerine katkıda bulunur.

Bununla birlikte, bu varlıkların etrafındaki hype ve coşku, meme coinlerin kademeli olarak "gelişmesine" ve daha kullanışlılık odaklı bir modele doğru ilerlemesine neden oldu. Örneğin, Shiba Inu meme coini bir Metaverse oluşturmak için kullanılacaktır. Floki Inu'nun yaratıcıları daha da ileri gittiler ve bir Metaverse, FLOKI ekosistemi için bir ticaret pazarı ve hatta bir kripto eğitim platformu yaratıyorlar.

Meme Coinler Neden Popüler?

Meme coinler, birkaç nedenden dolayı yatırımcıların ve traderların ilgisini çekebilir:

  • Hızlı büyüme fırsatları. Bir meme coinin değeri genellikle bilgi hype’ına karşı son derece hassastır, bu nedenle yeni bir coinin fiyatı çok yüksek olabilir. Yüksek oynaklıktır bu aslında. Bir meme coinin fiyatı yalnızca hızlı bir şekilde yükselmekle kalmaz, aynı zamanda düşer ve gün içinde önemli ölçüde dalgalanır, bu da ticaret için iyi bir ortam yaratır.
  • Bununla birlikte, meme coinler orijinal önceliklerini kaybetmezler - dikkati kripto para piyasasının ciddiyetinden uzaklaştırır ve kripto para birimlerine karşı bir şüphecilik payı getirir, bu yüzden birçok insan onları abartmak için satın alır.
  • Meme coinlerin neden oldukça değişken ve kotasyonlarının aşırı derecede istikrarsız olduğuna gelince, burada FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) başrolü üstleniyor. Ayrıca, meme coin kavramı genellikle dolandırıcılar tarafından Pump&Dump planlarında kullanılır.

Meme Coinlere Yatırım Yapmalı mı?

Decred Uluslararası Operasyonlar Başkanı Jonathan Zeppettini, bir keresinde Forbes Advisor'a verdiği bir röportajda, "Kimse Dogecoin'in 2013-2014 yılları arasındaki, artık hiçbir yerde işlem görmeyen ve anlatılmamış miktarda spekülatör parasının içini boşaltan emsallerinin adlarını hatırlamıyor" demişti.

Meme Coin Kiba Inu (KIBA) Nedir? İşte Ayrıntılarıyla KIBA Token

Sözleri, meme kripto para birimlerine yatırım yapmanın ana noktasıdır. Çoğu mee coin, topluluktan yeterince dikkat çeken bazı memelerin yayınlanmasından hemen sonra oluşturulur ve buradaki birincil amaçları FOMO'ya dayalı spekülasyon yapmaktır. Bu nedenle meme coinlere genellikle işe yaramayan koinler denir ve bunların çoğu yalnızca dolandırıcılık amacıyla oluşturulur. Bu nedenle, bu tür kripto paralara yatırım yapma olasılığı oldukça sorgulanabilir.

Ancak bazı meme coinler sonunda büyük bir topluluk ve geniş bir ekosistem oluşturarak onları gelecek vaat eden bir yatırım aracı olarak kullanmayı mümkün kılar. Dahası, meme coinler, diğer kripto para birimlerinden çok daha fazla halkın ruh haline ve kültürüne bağımlıdır. Bu nedenle meme coinler hakkındaki abartı onların değerini etkiler.

Floki (FLOKI) Coin Nedir? İşte Ayrıntılarıyla FLOKI Token

Ancak, bu etkinin her zaman olumlu olmadığını unutmayın. Örneğin Elon Musk'ın Dogecoin'e yatırım yapmamak ve sadece merak için kripto para almakla ilgili tweet'i, DOGE'un fiyatını anında düşürdü. Öte yandan Mark Zuckerberg, "Keçilerim: Max ve Bitcoin" başlığıyla evcil keçilerin fotoğrafını paylaştığında Aqua Goat meme coin'in (AQUAGOAT) değeri %300 arttı.

Özetlemek gerekirse, bir yatırımcı halkın duyarlılığını izlemeye yeterince dikkat etmeye istekliyse ve token'a yönelik olumlu tutumları şekillendirmeye aktif olarak katılıyorsa, meme coinler iyi bir yatırım olarak hizmet edebilir. Ancak 1,5 milyar doları aşan günlük kripto para işlem hacmine bakılırsa, bu kripto para kategorisinin bir geleceği olduğuna şüphe yok.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ