Altın fiyatları için farklı durumlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırma kararlılığı altın piyasasını sarstı.

Altın fiyatları için farklı durumlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırma kararlılığı altın piyasasını sarstı. Ayrıca fiyatları tehlikeli bir şekilde ons başına 1.900 doların altına düşürdü. Olumlu makro veriler ve artan faiz artırımı beklentileri arasında altın belirsiz bir gelecekle karşı karşıya.

Makroekonomik veriler Fed'in sıkılaştırıcı tutumunu destekliyor

ABD'den gelen son makro veriler, Federal Rezerv'in daha fazla sıkılaştırma yapmasını destekliyor. Conference Board tarafından açıklanan tüketici güveni raporu Haziran ayında 109,7'ye yükselerek Ocak 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu olumlu veri resesyon endişelerini giderdi. Buna göre Fed'in 25 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimalini güçlendirdi.

Sıkılaştırma önlemlerine tepki olarak altın fiyatları Mart ayından bu yana en düşük seviyelerine yaklaştı. Ayrıca Ağustos Comex vadeli altın işlemleri gün içinde %0,51 düşüşle 1.923,90 dolardan işlem gördü. ECB Başkanı Christine Lagarde da enflasyonun yeni bir aşamaya girdiğini belirtiyor. Diğer taraftan bir süre daha enflasyonun devam edebileceğini belirterek Avrupa'da daha fazla faiz artırımı sinyali verdi.

Merkez Bankaları ve IMF enflasyonda süregelen zorluklar konusunda uyardı

Agresif para politikası sıkılaştırmasına rağmen enflasyonun devam etmesi küresel bir endişe kaynağı. OMFIF'in Küresel Kamu Yatırımcısı 2023 anketine göre, artan fiyatlar merkez bankalarının %85'i için yakın vadeli ekonomik endişeler arasında ilk üç sırada yer alıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) da bu endişeleri yineliyor. Ayrıca, piyasaların merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için göstermesi gereken çabayı hafife aldığı uyarısında bulundu.

Altın piyasası, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Sintra konferansındaki yorumlarına hazırlanıyor. Analistler, şahin tonun devam edeceğini belirtiyor. Diğer taraftan duyarlılığın daha da azalacağını vurguluyorlar. Buna göre bu durumun altın fiyatları için potansiyel bir tehdit oluşturacağını öngörüyorlar. Fed'in ilave sıkılaştırma yapacağına dair beklentiler arttıkça piyasanın kırılganlığı da artıyor.

Altın Fiyatları için teknik görünüm

Teknik açıdan bakıldığında, altın ons başına 1.917 dolarda acil bir destekle karşı karşıya. Daha önemli bir düşüş bu seviyenin altına güçlü bir hareket gerektiriyor. CompareBroker'ın baş analisti Dragostin Kozhuharov'a göre, 1.900 dolar kritik bir destek seviyesini temsil ediyor. Bunu 1.877 dolar ve 200 günlük hareketli ortalama takip ediyor.

 Merkez bankaları faiz artırımları yoluyla enflasyonla mücadele etme çabalarını sürdürüyorlar. Altın piyasası da sallantılı bir zeminde bulunuyor. Fiyatların ons başına 1.900 doların altına düşme riski devam ediyor. Diğer taraftan, piyasa duyarlılığı merkez bankası yetkililerinin tonuna ve eylemlerine yakından bağlı. Yatırımcılar ve analistler, altının önündeki belirsiz yolda ilerlerken gelişen durumu yakından takip ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ