Merkez bankaları, 2022'nin üçüncü çeyreğinde 399 ton altın satın alarak, toplam yıllık alımları 1967'den bu yana en yüksek seviye olan 673'e yükseltti.

Merkez Bankaları Fiziksel Altın Kayıtları Satın Alıyor – Dijital Altın Bitcoin İçin Bir Bullrun Takip Edecek Mi?

Merkez bankaları, 2022'nin üçüncü çeyreğinde 399 ton altın satın alarak, toplam yıllık alımları 1967'den bu yana en yüksek seviye olan 673'e yükseltti.
WGC analisti, Hindistan ve Güneydoğu Asya'da altın için mücevher talebinin artmasını bekliyor.
Dünya Altın Konseyi'ne (WGC) göre, Merkez bankaları 2022'nin üçüncü çeyreğinde 399 ton Altın satın aldı. Altın otoritesi firması, apeks bankalarının toplam altın işlemini 20 milyar dolar olarak değerlendirdi. Raporlar, üçüncü çeyrekte tezgah üstü satışlar hariç altın talebinin yıllık yüzde 28 artarak 1.181 ton olduğunu gösteriyor.

2022'nin 3. çeyreği ile 2021'in 3. çeyreği karşılaştırıldığında, bu yılki talepler yüzde 18 arttı. 2021'in 3. çeyreğinde altın talebi 922 tondu. Talepteki ani artış, altının pandemi öncesi seviyelere döndüğünü gösteriyor. WGC, birçok merkez bankasının Altın külçe satın almasının değerli metal ihtiyacını tetiklediğine inanıyor.

WGC'nin son üç aylık raporunda firma, kuyumculardan ve sıradan altın ve madeni para alıcılarından güçlü bir talep olduğunu söyledi. Kötüleşen küresel ekonomiye bakılmaksızın, altının mücevher tüketimi yıllık yüzde 10 artışla 523 tonla zirve yaptı. Bununla birlikte, borsada işlem gören fonlarda (ETF) külçe depolamada bir azalma oldu. OTC hariç yatırım talebi, yıllık yüzde 47 düşüşle 124 tona geriledi.

Altın, belirsiz finansal koşullarda risksiz bir yatırım olarak görülse de, birçok yatırımcı varlıklarını elinde tutmuyor. Çoğu altın yatırımcısı, faiz arttığında ve diğer varlıklara yatırım yaptığında altına dayalı ETF'lerde hisse sattı. Mali eylem, 2022'nin üçüncü çeyreğinde altın fiyatını yüzde 8 aşağı çekti.

WGC'den alınan diğer bilgiler, merkez bankaları tarafından yapılan 2022 üçüncü çeyrek altın alımının 2000'den bu yana kaydedilen en yüksek üç aylık rapor olduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, Ocak-Eylül 2022 arasındaki toplam altın alımları, 1967'den beri kaydedilen yıllık alımları aşarak 673 tona ulaştı.

Merkez Bankaları 2022'de Altın Alacak

Türkiye, Özbekistan, Katar ve Hindistan merkez bankaları 2022'nin üçüncü çeyreğinde en çok altın alıcılarıydı. Ancak WGC, açıklanmayan bazı üst düzey finans kuruluşlarının muazzam miktarda altın satın aldığını söylüyor. Bu bankalar altın yığını alımlarını kamuya açıklamıyor ve WGC, bunların hangi ülkeler olabileceğine dair ipucu vermedi. Spekülasyonlar, bu bankaların Çin Halk Bankası'nı (PBoC) ve Rusya Merkez Bankası'nı içerebileceğini söylüyor. Bu iki banka, edindikleri varlıklarla ilgili bilgileri düzenli olarak yayınlamamaktadır.

Birçok Türk, kendilerini ülkenin yakıcı enflasyonundan korumak için altın satın aldı. Türkiye'de külçe altın ve dijital para alımı 2022'nin üçüncü çeyreğinde 46,8 tona yükseldi. Türkiye'nin agresif altın yatırımı yıllık %300'ün üzerinde hızla arttı.

WBC'den Louise Street şunları söyledi:

İleriye baktığımızda, merkez bankası alımlarının ve perakende yatırımlarının güçlü kalmasını bekliyoruz. Ayrıca, Hindistan ve Güneydoğu Asya gibi bazı bölgelerde mücevher talebinin güçlü bir performans sergilemeye devam etmesini bekliyoruz.

Ekonomik olarak belirsiz bu zamanlarda merkez bankaları rezerv olarak altına bakarken, perakendeciler Bitcoin dijital altını bu zor zamanlarda güvenli bir liman olarak görebilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ