Bitcoin on yıldan uzun bir süredir varlığını sürdürüyor, ancak toplu kripto benimsenmesi hala uzak görünüyor.

Merkez Bankaları Kendi Dijital Paralarıyla Kripto Para Kullanımını Teşvik mi Ediyor?

Bitcoin on yıldan uzun bir süredir varlığını sürdürüyor, ancak toplu kripto benimsenmesi hala uzak görünüyor. Toplu kripto benimsenmesinin önündeki bazı engeller arasında kripto kullanımı, ölçeklenebilirlik, dolandırıcılık ve hackler, yüksek volatilite ve net olmayan düzenlemelerle ilgili eğitim eksikliği bulunuyor.

Ancak son zamanlarda, Bitcoin'in eksikliklerini çözen birkaç yeni altcoin olmuştur. Yüksek volatilite, kripto para birimleri için benimsenme konusunda büyük bir zorluk olmaya devam etmekte.

Son zamanlarda yayınlanan bir podcast'te dijital varlık borsasının CEO'su ve Kurucu Ortağı Hugo Renaudin, bu yüksek volatilitenin bazen kripto alanı için iyi bir şey olabileceğini vurguladı. Aslında, 2017'de Bitcoin patlamasının ardından, çoğu kimse aslında sadece volatilitesinin amacı için kripto para birimine, özellikle Bitcoin'e yatırım yapmaya başladı.

Ayrıca, nakit kullanımı son zamanlarda dünya çapında azalmıştır. Hindistan, Afrika, Venezuela gibi gelişmekte olan ülkelerde bile elektronik ödeme sistemleri son derece popülerdir. Mevcut pandemi de nakit kullanımını daha da azaltmıştır.

Kripto topluluğu ise, insanların Bitcoin ve diğer önde gelen altcoinlerin potansiyelini fark etmelerini sağlamak için iyi bir fırsat buldu. Bianco Araştırma Başkanı ve CEO'su Jim Bianco da kripto para birimlerinin bir sonraki küresel rezerv para birimi olabileceğini belirtti. Ancak, Bitcoin'in kesinlikle bunlardan biri olmadığını belirtti. İnsanların neredeyse on yıldır umutsuzca alternatif bir para birimi beklediklerini iddia ederek şöyle diyor:

“Muhtemelen henüz yok ya da bebeklik döneminde olabilir. Küresel bir para birimi olmak için, hem bir değişim aracı hem de bir değer deposu olmalıdır. Bitcoin iyi bir değer deposu olabilir, ancak kesinlikle iyi bir değişim aracı değildir. Ethereum, diğer taraftan, daha iyi bir değişim aracı olabilir, ancak bir değer deposu olamaz.”

Sonuç olarak, tüm dünyadaki merkez bankaları, kripto para birimlerinin yaygın olarak benimsenmesinden korkuyor ve para politikaları üzerindeki kontrolünü korumak için CBDC geliştirme süreçlerini hızlandırıyor. Çin'in dijital Yuan projesinin son aşamaya gelmesi mükemmel bir örnektir. CBDC'deki bu hızlı gelişmeler hakkındaki düşüncelerini paylaşan Renaudin, merkez bankalarının da kripto paraların kullanımını teşvik ettiğini belirterek şöyle diyor:

 “Eğer bir merkez bankası dijital Euro piyasaya sürmüşse, bu Euro'yu kullanmak isteyen tüm şirketler, bu altyapıyı zincir tabanlı varlıkları bloke edecek şekilde yükseltmeleri gerekiyor. Ve bu kadar başarılı olduklarında, kripto para birimlerini kabul etmeleri çok daha kolay. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ