Altının spot fiyatı, ülkelerin koronavirüs kısıtlamalarını kademeli olarak hafifletme planları sayesinde Salı günü % 1'den fazla düşüş gösterdi ve sonra 1.700 $ 'ı aştı. Merkez bankaları parasal teşvik ve işsizlik oranlarını artırma planlarını açıkl

Merkez Bankaları Parasal Önlemleri Genişletirken Altın Fiyatı 1.700 $

Altının spot fiyatı, ülkelerin koronavirüs kısıtlamalarını kademeli olarak hafifletme planları sayesinde Salı günü % 1'den fazla düşüş  gösterdi ve sonra 1.700 $ 'ı aştı. Merkez bankaları parasal teşvik ve işsizlik oranlarını artırma planlarını açıkladıkça yükseliyor.

CNBC'ye göre, İtalya ve Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler kilitlenmenin hafifletildiğini duyurduktan ve bazı ABD eyaletleri yeniden faaliyete geçmeye çalıştıktan sonra, altın spot fiyatı Salı günü 1.690 dolara düştü. ING analisti Warren Patterson fiyat düşüşünü şöyle yorumladı:

Farklı ülkelerden en azından kısmen yeniden açılmak için bu girişimleri gördüğümüz gerçeği altın için düşüşe işaret ediyor.

Hareket yavaşlamasına rağmen, işten çıkarmalar, Mart ayından bu yana 26,5 milyon Amerikalı işsiz kalarak rekor kırdı ve bu da işsizlik oranının % 16 veya daha fazla olduğu anlamına geliyor. Japonya'nın Mart işsizlik oranı bir yıl içinde en yüksek seviyesine gelirken, kullanılabilirlik üç yılın en düşük seviyesine düştü.

Bu hafta, ülkenin merkez bankası olan Japonya Bankası parasal önlemleri genişletti ve borçlanma maliyetlerini düşürmek için neredeyse sonsuz miktarda tahvil satın alma sözü verdi. Avrupa Merkez Bankası da potansiyel ekonomik önlemleri görüşmek üzere bu hafta toplanacak.

Külçe fiyatı, enflasyon ve para biriminin düşürülmesine karşı bir korunma olduğu için bu tür önlemlerden yararlanma eğilimindedir. Patterson, düşük faizli ortamın altına fayda sağladığını belirterek şunları ekledi:

Kapanıştan kaynaklanan etki, makro verilerde ilerlerken oldukça uzun bir süre hissedilecek ve bu da altını desteklemeye devam edecek.

Girişim kapitalisti Tim Draper'a göre Bitcoin'in kendisi de para biriminin azaltılmasından yararlanabilir. Draper, kripto para biriminin 2023 yılına kadar 250.000 dolara ulaşacağına inanıyor, çünkü parasal önlem daha fazla insanı kriptoya yönlendiriyor ve perakendeciler bitcoin'i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlıyor.

Gold’un fiyat artışı, TD Securities tarafından “büyük ve uzun süren alışılmadık merkez bankası uyarısı ile yatırım talebindeki büyümenin devam edeceği beklentisiyle” belirlenen 1.900 dolarlık hedefe bir adım daha yaklaştı.

Bank of America ise gelecek 18 ay için altın fiyat edefini 3000 dolar olarak belirledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ