Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, 2021'in sonunda dijital para pilot projesini başlatılabileceğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı: Rusya 2021

Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, 2021'in sonunda dijital para pilot projesini başlatılabileceğini söyledi.

Rus haber ajansı TASS tarafından bildirildiği üzere, Nabiullina Cuma günü çevrimiçi bir basın toplantısında, merkez bankasının şu anda dijital ruble ihraç edip etmeme konusunda kamuoyundan geri bildirim topladığını söyledi. Nabiullina, “bir karar verilirse, merkez bankası dijital para birimini "sınırlı sayıda kullanıcıyla" pilot hale getirecek” dedi.

"Bu tür bir pilot uygulamanın önümüzdeki yılın sonuna kadar mümkün olduğunu düşünüyoruz," diyerek, dijital ruble projesinin ekonomi için "umut verici" olduğunu da sözlerine ekledi.

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

Nabiullina, dijital ruble verilirse nakit ve nakit olmayan veya dijital ödeme seçeneklerinin yerini almayacağını da belirtti. Bunun "üçüncü para biçimi" olacağını ve vatandaşlar ve işletmelerin kendileri için daha uygun olanı seçmekte özgür olacağını söyledi.

Nabiullina, dijital ruble projesinin ana hedeflerinden birinin "maksimum gizlilik" sağlamak olduğunu söyledi. Dijital para biriminin nakit gibi anonim olmayacağını, ancak "gizliliğin güçlendirileceğini" açıkladı.

 Dijital rublenin olası lansmanına ilişkin halk müzakeresi 31 Aralık'a kadar açık.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ