Philadelphia Federal Rezerv Bankası araştırma departmanı, merkez bankasının dijital para birimlerine odaklanan ve bankacılık sektörünün telafisi için dönüştürücü etkileri araştıran yeni bir çalışma bülteni yayınladı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Bankacılık Sektöründe Temel Problemleri Çözebilir

Philadelphia Federal Rezerv Bankası araştırma departmanı, merkez bankasının dijital para birimlerine odaklanan ve bankacılık sektörünün telafisi için dönüştürücü etkileri araştıran yeni bir çalışma bülteni yayınladı.

"Merkez Bankası Dijital Para Birimi: Herkes için Merkez Bankacılığı?" Başlıklı makalenin özetinde belirtildiği gibi. - bir merkez bankasının dijital para birimi, algılanan istikrar nedeniyle böyle bir kurumu mevduat sahipleri için daha çekici hale getirebilir.

IMF'nin Aralık ayı notu da dahil olmak üzere, bankacılık sisteminde bir dereceye kadar rekabet getiren bir CBDC fikri geçmişte gündeme gelmiştir.

Bir merkez bankası bir yatırım uzmanı olmadığından, uzun vadeli projelere yatırım yapamaz, ancak bunu yapmak için yatırım bankalarına güvenir. Bir bankacılık paniğinin olmadığını, elde edilen tahsisat kümesinin olmadığını gösteren bir denklik sonucu elde ederiz. Ancak özel bir mali aracılık ile CBDC ile de gerçekleştirilecek. Ancak panik sırasında merkez bankasının yatırım bankaları ile yaptığı sözleşmenin katılığının caydırıcılığa sahip olduğunu gösteriyoruz.

Bu istikrar algısı daha sonra mevduat sahipleri arasında tutulabilir ve böylece merkez bankası "mevduat tekelci olarak ortaya çıkar ve tüm mevduatları ticari bankacılık sektöründen çeker," böylece vade dönüşümüne bir tehdit oluşturur. Vade dönüşümü bankalar arasında kısa vadeli finansman kaynaklarını (mevduat da dahil olmak üzere) temin ettikleri ve daha sonra ipotek ve diğer uzun vadeli borçlanma biçimleri gibi tekliflere dönüştükleri bir uygulamadır.

 Merkez bankası dijital para birimleri mevcut olmadığından - bazıları testlerin ileri aşamalarında olmasına ve 2020'nin sonundan önce faaliyete geçmesine rağmen - gerçek dünyada böyle bir dinamiğin nasıl oynandığını görmeye devam ediyor. Ancak makale, CBDC kadar önemli bir şeyin daha geniş bankacılık dünyasını nasıl etkileyeceğini araştırmaya çalıştığı için dikkat çekicidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ