Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) mevcut finansal sistemleri bozabileceğine inanıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Finansal Sistemleri Bozabilir: Fitch Ratings

Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) mevcut finansal sistemleri bozabileceğine inanıyor. Son raporunda Fitch Ratings, hükümetlere finansal verileri ve yeni finansal politika seçeneklerini izlemek için yeni bir yol sağlamak da dahil olmak üzere CBDC'lerin küresel finansal sistemi nasıl etkileyebileceğini inceledi.

Dünyadaki birçok merkez bankası CBDC'lere bakıyor. Bahamalar gibi bazıları egemen dijital para birimlerini çoktan piyasaya sürerken, Çin gibi diğerleri ise ileri geliştirme aşamasındadır. Yine de, ABD ve İngiltere gibi diğerleri hala bir CBDC'nin fizibilitesini ve bunun finansal sistem üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını araştırıyor.

Fitch Ratings'e göre, riskler ve faydalar olacak ve merkez bankaları bazılarını diğerleri için dengelemek zorunda kalacak.

New York merkezli firma, "Perakende CBDC'lerin temel faydaları, otorite destekli nakitsiz ödemeleri toplumun daha geniş dijitalleşmesine adım atan yeniliklerle geliştirme potansiyelinde yatıyor" dedi.

Nakit ödemeler, küresel olarak çoğu ekonomide istikrarlı bir düşüş yaşıyor. Mobil ödemelerin daha hızlı ve daha ucuz hale gelmesi ve gelişmekte olan ülkelerde bile cep telefonu kullanımının artmasıyla birlikte, çoğu insan dijital ödemeleri seçiyor. Nakitsiz ödemelerde dünya lideri olan İsveç'te, nakit ödemelerin payı % 1,5'ten azdır. Çin'de bu oran % 4'ün biraz altındadır.

Nakitsiz ödemeler yeni fırsatlar yaratıyor ve dijital ekonomiye güç veriyor. Ancak, aynı zamanda benzersiz bir risk de taşırlar. Bu, birçok düzenleyicinin Facebook tarafından Diem (eski adıyla Libra) stabilcoinini reddetmesinin temel nedenlerinden biridir.

Fitch Ratings, stabil bir koinin, merkez bankalarının ödeme sektöründe özel sektör oligopollerinin oluşumunu engellemesini sağlayabileceğine inanıyor. "CBDC'lerin yaygın kullanımı, bu sağlayıcıların ödemelerle ilgili veriler üzerindeki kontrolünü aşındırabilir ve merkez bankalarının finansal işlem verilerini izleme kapasitesini artırarak finansal suçların önlenmesine yardımcı olabilir" dedi.

Bununla birlikte, CBDC'ler kullanıcılarına yeterli gizlilik sunmazlarsa, onları uzaklaştırabilecekleri konusunda uyardılar.

CBDC'ler, afet yardımı veya teşvik çabaları dağıtırken CBDC hesaplarına doğrudan transferler gibi yeni politika seçenekleri de açabilir.

Ajans, ilgili risklerin yönetilmemesi durumunda genel olarak CBDC'nin yaygın şekilde benimsenmesinin mevcut finansal sistemler için yıkıcı olabileceğini belirtti. Bu tür riskler arasında, "fonların banka mevduatlarından CBDC hesaplarına hızlı bir şekilde geçme potansiyeli, finansal aracılık dışı bırakma ve merkez bankası ile ekonomi arasında daha fazla temas noktası yaratıldıkça artan siber güvenlik tehditleri" bulunmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ