Merkez Bankası Dijital Para Birimleri dünyayı fırtınaya uğrattı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Ne Kadar Güvenli? Güvenlikten Politikaya, CBDC İhraçıyla İlgili Riskler

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri dünyayı fırtınaya uğrattı; kripto para birimleri, çeşitli ülkelerin merkez bankalarının şu anda dijital inovasyonu keşfetmenin yollarını analiz ettiği ve araştırdığı bir ölçüde gelişti.

Öyle ki WEF, merkez bankalarının dijital bir para birimi tasarlamasına ve başlatmasına yardımcı olmak için “Merkez Bankası Dijital Para Politikası Oluşturucu Araç Kiti” isimli bir yayın bile yayınladı.

Ethereum, XRP ve Bitcoin gibi kripto para birimleri farklı varoluş derecelerini paylaşıyor. Buna benzer olarak, WEF’in araç seti farklı CBDC türleri de önerdi. Bunlardan biri, “merkez bankası parasının ve genel halkın sahip olabileceği yükümlülüğün ilk sayısallaştırılmış biçimini oluşturacak” bir perakende CBDC kurmak.

Perakende CBDC "sonraki ödeme sınırı" olarak lanse edilirken, bununla ilişkili belirli riskler de bulunuyor. Aynı konuyu ele alan WEF’in dokümanı, ağ arızaları, diğer şeyler arasındaki operasyonel riskler üzerinde durdu. Belge, sistemlerin veya altyapının fiziksel bozulmasından korunması gerektiğini belirtti.

“CBDC'nin tüm formları için, ödemeler ekonominin ayrılmaz bir parçası olduğundan, merkez bankası ve politika yapıcılar, sistemin kesintiye uğraması riskini azaltan önlemler ve acil durum planları uygulayarak mümkün olan en yüksek düzeyde sistem kullanılabilirliğini sağlamaya çalışmalı. CBDC sisteminin kullanılabilirliği ve sürekli 7/24 erişim, internetin erişemeyeceği yerlerde yaşayan veya düzenli internet erişimi olmayan kişileri dikkate alacak şekilde tasarlanmalı. Bu mülteciler ve uzak ortamlarda yaşayan insanlar için çok önemli.”

Ayrıca WEF, merkez bankalarının siber saldırılardan kaynaklanan riskleri azaltmak için önlemler ve sağlam siber esnek politikalar oluşturması gerektiğini belirtti. Finansal gereklilik açısından, yeni CBDC uygulaması büyük bankasız nüfusa odaklanmalı. Yeni fırsatlar yaratırken, eski verimlilikler savunmasız nüfusun dahil edilmesi açısından engel oluşturmamalı.

Ayrıca, bir CBDC'nin kullanıcıların finansal içerme fikrini desteklemesi için uygun maliyetli olması gerektiğini belirtti. WEF’in dokümanında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“CBDC'ye dahil olan telekomünikasyon ve cep telefonlarıyla ilgili maliyetler, dahil edilmeyi desteklemek için şeffaf ve düşük olmalı. CBDC'nin velayeti cep telefonunda tam olarak durmamalı. Böylece telefonunu kaybeden bir müşteri CBDC varlıklarını kaybetmez. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ