Merkez bankasının sahip olduğu küresel finans kurumu olan International Settlements for Bank (BIS), kurumun dijital para birimleri hakkında yaptığı birkaç sonuca ve kavrayışa yönelik olarak 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin raporunu yayımladı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri ve Tokenizasyon Yeni BIS Raporunda İncelendi

Merkez bankasının sahip olduğu küresel finans kurumu olan International Settlements for Bank (BIS), kurumun dijital para birimleri hakkında yaptığı birkaç sonuca ve kavrayışa yönelik olarak 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin üç aylık raporunu yayımladı. Araştırma, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC), eşler arası para birimlerini, varlık tokenlarını ve sınır ötesi ödemeleri içermektedir.

CBDC'lerin ve genel dijital para birimlerinin arttığı bir dönemde, görevdeki kişilerin ekonomik geleceğe nasıl yaklaştıklarını açık bir şekilde bildirir.

Uluslararası işbirliğini teşvik eden ve 60 merkez bankasına ait olan küresel bir finans kurumu olan International Settlements for Bank (BIS), ödemelerin geleceğini inceleyen 151 sayfalık bir rapor yayınladı.

1 Mart'ta ‘Ödemelerin Geleceğini Şekillendirme’ başlıklı açılış bölümlerinden birinde yayınlanan BIS, yeni ödeme platformları geliştiren yeni varlıkların nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Bu platformlar, bankalar tarafından sağlanan geleneksel ödeme sistemleriyle rekabet ediyor ve görevlilerin kendileri sistemlerini yeniden geliştiriyorlar.

Raporlar sözlüğü bölümü kendi içinde, BIS'in “ödeme yerleşimleri, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC'ler), dijital para birimleri, P2P ödemeleri, akıllı sözleşmeler, stabilcoinler ve tokenizasyon şeklinde bölümlere ayrılıyor.

Tokenizasyon Potansiyelini Elde Ediyor

Menkul kıymetlerin tokenlaştırılması, ortaya çıkan fintech çözümlerinin önemli bir uygulaması olarak kabul edilir ve özel potansiyeller ve riskler taşır.

Tokenizasyonun olası etkileri hakkında konuşan rapor, yüksek oranda tartışılan dijital para birimlerinin uygulanmasının, takas ve uzlaştırmadaki maliyetleri ve karmaşıklıkları azaltabileceğini söylüyor. Ayrıca, birçok dijital varlığın geçmişte sorun yaşadığı menkul kıymetler olan yasal gri alanı da not eder.

Bu risk, kısa vadeli bir risktir. Ayrıca, DLT'lerin ve akıllı sözleşmelerin zaman içinde izlenmesi gereken bir şey için takas ve yerleşim için kendilerini kanıtlamadığı için operasyonel şüpheler devam etmektedir.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Çok Düşünce Verdi

CBDC'lerle ilgili raporda bazı bölümler yer alıyor. BIS, CBDC'ler için üç potansiyel mimari sunmaktadır: dolaylı, doğrudan ve hibrit modeller. Birincisi, çeşitli bankalara dayanan kademeli bir yapıya sahipken, merkez bankası toptan ödemeleri idare ediyor. İkinci model sadece merkez bankasını içerir ve üçüncüsü iki sistemin hibritidir.

Ortaya çıkan sonuç, bankaların CBDC pilot uygulamalarının sonuçlarını paylaşmaları gerektiğidir, böylece ideal bir model üzerinde anlaşmaya varılabilir.

CBDC'ler son 6 aydır önemli bir tartışma noktası olmuştur. Birçok hükümet Çin, İsveç, Fransa ve Tayland dahil olmak üzere böyle bir ödeme sistemini başlatma niyetlerini açıkladı. En son, ABD Federal Rezerv Başkanı Lair Bernard, ABD'li analistlerin ve içeriden gelenlerin yapması gerektiğini önerdiği bir ABD doları dijital para birimine bakacağını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ