Uzun süredir faaliyet gösteren yerel bir kripto borsası olan Kuna, para birimi kontrolleri ve Rus işgali arasında müşteri aktivitesinde hızlı bir değişiklik görüyor.

Uzun süredir faaliyet gösteren yerel bir kripto borsası olan Kuna, para birimi kontrolleri ve Rus işgali arasında müşteri aktivitesinde hızlı bir değişiklik görüyor.

Bitcoin ticaret hacimleri, Rus işgali sırasında büyük bir Ukrayna kripto para borsasında büyük ölçüde arttı. İzleme kaynağı CoinGecko'ya göre, 24 Şubat'ta yerel kripto borsası Kuna'daki hacim neredeyse üç katına çıkarak 4 milyon doların üzerine çıktı. Rusya ile silahlı çatışma başladığında, her iki ülkenin fiat para birimleri üzerindeki etkisi hemen belirgindi.

Ukrayna Grivnası Tüm Zamanların En Düşük Seviyesine Geriledi

Rus rublesi belirgin şekilde daha fazla zarar görürken, Ukrayna grivnası da düştü ve dolar başına 30'u hedefleyerek tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Milletvekilleri arasında birçok kez gidip geldikten sonra nihayet bu ay kripto para birimini yasallaştıran bir yasayı onaylayan Ukrayna, şaşırtıcı olmayan bir şekilde alternatiflere olan ilginin arttığını gördü. CoinGecko verilerine göre, ilk aceleden sonra coşku zaten azalmaya başladı, bu durum ABD doları ve diğer büyük para birimleri karşısında fiat oranlarının dengelenmesiyle aynı zamana denk geliyor. Yazma sırasında BTC/USD Bitstamp'ta 38.300 dolardan işlem görürken Kuna'nın USD çifti 40.000 doların üzerindeydi. Stablecoin Tether ise Bitcoin başına 37.800 dolardı.

Ukrayna Merkez Bankası Para Birimi Özgürlüklerini Sıkılaştırıyor

Bitcoin'e giriş için ayrı bir argüman, bu hafta hükümet para birimi kontrollerinden geldi. Daha önce, Ukrayna Ulusal Bankası nakit kısıtlamaya, Grivnası çekimlerini günlük 100.000 UAH (3.353 $) ile sınırlandırmaya ve sınır ötesi döviz alım ve çekme işlemlerini tamamen yasaklamaya başladı. Bir Facebook gönderisi ayrıca bankanın istikrarlı bir Grivnası döviz kuru kurmaya çalıştığını da doğruladı. Bu arada Rusya Merkez Bankası, son 24 saat içinde meydana gelen birkaç hareketle Perşembe günü yükselen rublesini desteklemek için Forex piyasalarına müdahale etmeye başladı. Bitcoin, 34.000 $ civarındaki işlemlerden 38.000 $'ın üzerine çıktığı için dünden gözle görülür bir toparlanma kaydetti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ