Lübnan merkez bankası, bir kişinin haftada banka hesaplarından ne kadar para çekebileceği konusunda kısıtlamalar getirdi.

Merkez Bankası Para Çekme Kısıtlamaları Getirdiği İçin Lübnan Vatandaşları Nakit Kriziyle Karşı Karşıya

Lübnan vatandaşları merkez bankası tarafından bu kısıtlamayı protesto ediyorlar.

Siyasi kargaşa ve savaş benzeri durumdan muzdarip Lübnan bankaları bir süre kapalı kaldıktan sonra Kasım ayında yeniden açıldı. Merkez bankası, haftada 1000 $ 'lık para çekme limiti ve sadece acil durumlarda uluslararası transfer dahil olmak üzere kısıtlamaları duyurdu. Ülkenin çalışan vatandaşları bankaların yeniden açılmasından bu yana bu kısıtlamaları protesto ediyorlar.

Bankalar Kapanmaya Başladı

Yerel haberlere göre, kuzey Lübnan'daki bankalar tekrar kapanmaya başladı. Ülkenin kuzey bölgesindeki bankalar, bir sonraki duyuruya kadar geçen hafta kapandı. Paralarını bankalardan alamayan öfkeli müşteriler bankayı protesto etti, bu da bankaların faaliyetlerini kapatmasına neden oldu. Lübnan merkez bankası (Banque du Liban), bankalardan kaçmaktan ve diğer ekonomik sorunlardan korktukları için kısıtlamaları açıkladı.

Lübnan Krizi Bitcoin İçin Bir Dava Açıyor

Ülkedeki mevcut durum, bitcoinin kitlesel olarak benimsenmesi için sağlam bir dava oluşturmakta. Merkezi fiat para birimleri, özellikle siyasi huzursuzluk olan bir ülkede, güvenilmezdir. Venezuela ve Zimbabve, hiperenflasyonun o kadar yüksek olduğu, birkaç kişinin başka ülkelere sığınmasına neden olan diğer örnekler. Bitcoin, günlük faaliyetler için bankalara aşırı bağımlılık sorununu çözerken, merkezsiz olmak, paranızın kontrolünü her zaman kontrol etmenizi sağlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ