Olağanüstü bir zaman diliminden geçiyoruz.

Olağanüstü bir zaman diliminden geçiyoruz. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş, küresel politik ve ekonomik sistemde ciddi değişikliklere yol açacak gibi. Savaşın ilk etkisi ile emtia fiyatlarında ciddi değer artışları gözlendi. Diğer önemli gelişme ise Batılı devletlerin Rusya ekonomisi aleyhine almış oldukları yaptırımlar. Visa, MasterCard, Swift, Paypal ve WesterUnion gibi birçok ödeme aracı Rusya merkezli işlemeleri durdurma kararı aldı. Bu süreç Bitcoin ve kripto para piyasalarını da etkiliyor.

Rusya’nın yaptırımları Bitcoin ve kripto paralarla delebileceği iddia ediliyor. Bu durum kısmen de olsa Bitcoin talebini arttırabilir. Ancak Coinbase ve Binance gibi borsaların da Rusya merkezli işlemleri durdukları açıklanmasını not etmeliyiz. Buna rağmen Rusya merkezli Bitcoin ve kripto para kullanımı tamamen sıfırlandırılamaz.

Glassnode’nin bugün paylaştığı analiz ilginç bir noktaya işaret ediyor. Zira son 2 yılın en yüksek transferlerinden biri gerçekleşti. Merkezi borsalardan yoğun Bitcoin çıkışı yaşandı. Bu gelişme normal şartlar altında Bitcoin fiyatları lehine değerlendirilecek bir durum. Genelde borsalardaki çıkışlar, satış motivasyonu ile değil de uzun pozisyon almak için yapılan bir karar olarak görülüyor.

Ancak bu transfer olası Rusya yaptırımları ve regülasyonlar nedeniyle de gerçekleşmiş olabilir.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ