DeFi'yi perakende yatırımcıların yaklaşan girişleri için daha erişilebilir kılmak üzere eğitim ve erişilebilirlik çok önemlidir.

Merkezi Olmayan Finansman Gelecek Olabilir Ancak Eğitim Hala Eksik

DeFi'yi perakende yatırımcıların yaklaşan girişleri için daha erişilebilir kılmak üzere eğitim ve erişilebilirlik çok önemlidir.

Merkezi olmayan finansman gelecek olabilir

Geleneksel finans piyasalarına girmek, son zamanlarda tüketiciler ve kurumsal yatırımcılar için daha az çekici hale geldi. Yeni fırsatlar bol ve ademi merkeziyetçi finans çok fazla ilgi görüyor. Ancak bu yeni hareketin riskleri ve kusurları da yok değil.

On yıllardır tüketiciler ve kurumsal yatırımcılar, finans dünyasında kendilerine sunulan birçok farklı seçeneği araştırdılar. Bu yaklaşım, tasarruf hesaplarından pasif gelir bile elde edebileceğinden, oldukça işe yaradı. Bugün işler çok farklı görünüyor, çünkü birçok banka negatif faiz oranları uyguluyor ve müşterilerini sömürmeye devam ediyor.

Merkezileştirilmiş finansın azalan cazibesini birleştiren bir başka sorun da sektördeki devam eden engellerdir. Daha spesifik olarak, bankalar çoğunlukla yanlış yaptıkları için davaları düzenli olarak çözmek zorunda kalıyorlar.

Tüm bunlara rağmen, birçok insan bankalarına veya diğer finans kuruluşlarına sadık kalıyor. Ya da ademi merkeziyetçi finans bugün ilgilenen pek çok insanı olduğu için durum eskiden böyleydi. Geleneksel finansın aksine, DeFi'nin fahiş ücretleri, adil olmayan şartları veya mali dışlama yer almıyor. Bunun yerine, bu ürünlere mevcut erişimlerine bakılmaksızın herkese finansal hizmetler sunmayı amaçlayan bir harekettir.

DeFi'yi daha erişilebilir hale getirme

Merkezi olmayan finans geleneksel finansmanı bozmaya mahkum gibi görünse de, yapılacak daha çok iş var. Şu anki haliyle DeFi, öncelikle kripto para piyasası hakkında yeterli bilgiye sahip olan kullanıcılara hitap etmektedir. Ne yazık ki, kripto para endüstrisi, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) fiyatlarının son birkaç ayda hızla yükselmesine rağmen bugün bile niş bir piyasa olmaya devam ediyor.

Aslında, kendinizi bu yeni finansal fırsatlara nasıl hazırlayacağınıza dair geçerli bir kılavuz yok. Mevcut her kılavuz, okuyucunun kripto para biriminin giriş ve çıkışlarını zaten bildiğini varsayar, ki bu genellikle böyle değildir.

Eğitim ilk büyük adımdır

DeFi'nin karmaşık doğasında gezinmek, açık ve özlü bir eğitim gerektirir. Yatırımın başlangıç seviyelerine hitap eden eğitim platformlarına artan bir ihtiyaç var. DeFi çevresinde eğitim içeriğine katkıda bulunan yayınlar, 2020 boyunca ve 2021 başlarında önemli bir büyüme kaydetti. Eğitim girişimlerinin, insanları kripto para birimi ve daha geniş endüstrinin sağladığı fırsatlar konusunda eğiterek merkezi olmayan finansmanın giriş engellerini azaltma hedefi var. Nihayetinde, DeFi için iyi bir hedef, 100 milyon daha fazla insanın 2025 yılına kadar her biri merkezi olmayan finansa en az 1 ABD doları yatırması olacaktır. Kolay bir hedef gibi görünebilir, ancak milyonlarca insanı bu sektörde yer almaya ikna etmek kolay değildir. Pek çok insan genel olarak kripto para birimleri konusunda ikna olmamaya devam ediyor ve muhtemelen DeFi için de aynı hissedecekler.

Bir endüstri olarak, kitleler tarafından daha ciddiye alınması için işlerin iyileştirilmesi gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor. Karmaşık yapılar ve teknolojilerle küresel bir etki yaratmak ve kripto para birimlerinin kullanılmasını gerektirmek, açık ve özlü bir eğitimi garanti eder.

Şimdi daha fazla eğitim girişimi başlatmak için büyük bir katalizör, son r / Wallstreetbets ve GameStop destanıdır. Dünyanın her yerinden insanlar kendilerini birdenbire finans piyasasını kendi ayarlarına göre dans ettirecek bir güç konumunda buldular. Finansal piyasaları herkes için erişilebilir hale getirme ihtiyacını tasvir ediyor, ancak mevcut finans sektörü bunun olmasına her zaman izin vermiyor. Bu, GameStop hisse senetlerinin ticareti, daha büyük yatırımcıları korumak için birkaç sağlayıcı tarafından durdurulduğunda ortaya çıktı. Finans sektörünün ne kadar adaletsiz olabileceğinin mükemmel bir örneğidir.

Düz bir oyun alanı yaratmak

Finans sektörü özünde kapı bekçileri veya merkezi aracılar olmadan çalışabilir. DeFi endüstrisi, endüstri hala erken aşamalarında olmasına rağmen bunun mümkün olduğunu göstermiştir. Herkesin güvenle ödünç alabileceği, ödünç verebileceği ve doğrudan ticaret yapabileceği bir ortam yaratmak mümkündür, ancak eğitim yönü önce gelmelidir.

DeFi'de Bitcoin, Ether veya diğer kripto varlıklarına sahip olmaktan çok daha fazlası var. Bu, merkezi olmayan finansmana bir erişim sağlarken, endüstri liderleri tarafından yönetilen eğitim girişimleri, bu varlıkları spekülatif amaçlardan daha fazlası için nasıl kullanabileceğinizi açıklamaya yardımcı olacaktır. Eğitim, araştırma ve rehberlik yoluyla, yeni bir finans çağı hemen yakınımızda olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ