Kripto para merkezsiz borsa kavramını duymuşsunuzdur.

Merkezsiz Borsalar Gelişimlerini Sürdürüyor

Kripto para merkezsiz borsa kavramını duymuşsunuzdur. Kısa ifadesi DEX olan merkezsiz borsalar Etherdelta günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Bu adımların tümü ileriye atılmamış olsa da - örneğin IDEX'te KYC'nin uygulanması gibi - merkezi olmayan ticaret platformlarının kapsamı ve kalitesi büyük ölçüde gelişti. Yeni ve gelişmekte olan birkaç platformun incelemesinin gösterdiği üzere, DEX'ler sonunda CEX'lere doğru yol alabilir.

ERC20 token ticaret platformları hala tüm DEX'lerin büyük kısmını oluşturuyor, ancak bu durum değişmeye başlıyor. Ethereum ile eşanlamlı olan merkezsiz finans (defi) hareketi, başka bazı merkezsiz borsaların yaratılmasıyla sonuçlanan diğer zincirlere ve alanlara da nüfuz ediyor. Bir örnek olarak, Fetch.AI blok zinciri projesini başlattığı yeni platform, sadece spekülatif olarak değil, aynı zamanda fiziksel teslimat ile de metal ticareti için açık olacak.

“Merkezi olmayan borsa, metallerin ve diğer malların ticareti ve finanse edilme şeklini değiştirecek” sözlerini Fetch.AI olarak veriyor ve Baştuğ Metalurji gibi bir çok önde gelen Türk çelik üreticisi, demir ve çelik imalat devi gibi bazı ciddi oyuncuların desteğini alıyor. Birkaç hafta içinde piyasaya sürülmesi planlanan DEX, elektronik gönderi belgelerini ve canlı izleme araçlarını birleştirerek metaller için uçtan uca ticaret ve konsinye sistemi sağlayacak. Merkezi bir borsadan (CEX) bir DEX dağıtma kararı tam zincir şeffaflığı sağlamak ve çeşitli endüstri oyuncuları için güvenilir bir katılım sağlamayı amaçlıyor.

Bitmex'ten Bitdex'e

Merkezi borsaların yapabileceği her şeyi, merkezi olmayan borsalar da yapabiliyor. O kadar hızlı değil, mutlaka ve aynı likidite ile değil, ancak bu takaslar güvenlik ve mahremiyeti tercih eden tüccarlar için gerçekten de değer. CEX'lerin KYC bilmeceli bir kabusa dönüşmesiyle - Bitmex'in düzenleyici baskıya boyun eğmek için bir sonraki platform olduğuna inanılıyor. DEX'ler, tüccarlar için mahremiyetin son aşaması. Elbette IDEX dahil istisnalar da var. Nash'de fiat para birimi seçeneklerine erişmek için KYC gerekmekte. Ancak çoğunlukla DEX'ler hala özel arazide bulunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ