Jack Dorsey, Twitter ve diğer sosyal medya için merkezi olmayan bir standart oluşturmaya odaklanan "Bluesky" girişimini duyurdu.

Merkezsiz Twitter: Jack Dorsey

Twitter CEO'su Jack Dorsey, sosyal medya için kendi platformunun izleyeceği "açık ve merkezi olmayan bir standart" oluşturmak istiyor.

Bu amaçla, "Bluesky" adlı yeni bir proje üzerinde çalışmak üzere bir takım programcı, mühendis ve tasarımcı ekibi toplamaya karar verdi.

Sosyal Medyayı Merkezsiz Hale Getirmeye Olan İhtiyaç

Bir dizi tweet’te, Dorsey, merkezi çözümlerin, şu anki sosyal medya platformlarının karşılaştığı zorlukları ele almadığını açıklıyor. Örneklerden biri, sosyal medya tarafından yayılan küfürlü ve yanıltıcı bilgilerin üzerine baskı yapılması gerekliliği.

Ayrıca, girişimin tescilli öneri algoritmaları sorununu çözebileceğini ve olumlu içerik yaratılmasına yol açabileceğini de açıkladı.

Blockchain teknolojisi, Twitter'ın artan merkezileşmeden merkezsizliğe geçmesine yardımcı olabilir.

Sonunda, merkezi olmayan bir yaklaşımı daha uygulanabilir hale getirmek için yeni teknolojiler ortaya çıktı. Blockchain açık ve dayanıklı barındırma, yönetişim ve hatta para kazanma için bir dizi merkezi olmayan çözümlere işaret ediyor.

Twitter’daki kripto topluluğunde birden fazla belirgin figür Bluesky'yi onaylamak için hızlı davrandı. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, projenin "gerçekten ilginç ve önemli" göründüğünü iddia etti. Bu arada, Wall Street uzmanı Caitlin Long, bunun merkezsiz bir geleceğe doğru bir adım olduğuna inanıyor.

Bluesky Eleman Arıyor

Bluesky şu anda takımın geri kalanını işe almaktan sorumlu lider CTO Parag Agrawal tarafından yönetiliyor. Agrawal, bu hamlenin "büyük bir olumlu etki yapabileceğini" söyledi.

Dorsey, sosyal medya için merkezsiz bir standart oluşturmak yıllar alabileceğinden, olayların hızlı olmayacağına dikkat çekiyor, ancak projeyi desteklemeyi taahhüt ediyorlar.

"Taahhüdümüz bu çalışmayı bu noktaya ve ötesine taşıyıncaya kadar finanse etmek."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ