Binance Chain’in 11 doğrulayıcısı, Binance Akıllı Zincir’in doğrulayıcılarını günlük olarak seçerken, analistler protokolün merkezileştirilmesi konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Messari Araştırmacıları, Binance Smart Chain

Binance Chain’in 11 doğrulayıcısı, Binance Akıllı Zincir’in doğrulayıcılarını günlük olarak seçerken, analistler protokolün merkezileştirilmesi konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Binance Eleştirisi

Binance destekçileri, Binance Coin’in (BNB) 2021 yılının ilk çeyreği için grafik zirvesi performansını kutlamalarına rağmen, Binance ekosisteminin merkezileştirilmesine ilişkin endişeler artıyor.

12 Nisan'da Messari araştırmacısı Ryan Watkins, Binance Akıllı Zincir doğrulayıcılarının merkezileştirilmesini hedefleyerek şunları söyledi: "Her döngüde insanlar, tüm blok zinciri sorunlarına en son merkezi çözümle şaşkına dönüyor."

"Etkileyiciler, her döngüde bu anlatıları pompalıyor, böylece bittiğinde tecrübesiz perakende tüccarlara sırt çevirebiliyorlar."

BSC, yalnızca 11 doğrulayıcı tarafından yönetilen bir ağ olan Binance Chain tarafından günlük olarak seçilen 21 aktif doğrulayıcı ile Proof of Staked Authority (PoSA) konsensüsünü kullanıyor. BSC doğrulayıcıları BNB'yi stake ediyor.

Messari'den Wilson Withiam, "Her Binance Zinciri doğrulayıcısının bir şekilde Binance'e bağlı olduğunu varsaymamak zor," diyerek şöyle devam etti:

"Her biri, görünüşte önceden tanımlanmış bir sırayla bloklar üreterek sırayla üretiyor. Hangisinin bir sonraki bloğu oluşturacağını belirlemek için herhangi bir pay ağırlıklı mekanizma yok gibi görünüyor."

Watkins, BSC'nin performansı ile ilgili algılanan yanlış anlamaları ele almaya çalıştı ve Ethereum ana ağına göre hız avantajlarının "teknolojik yenilik" yerine "merkezileştirmenin büyüsünün" bir ürünü olduğunu iddia etti.

“BSC, merkezi bir doğrulama setine sahip bir Ethereum fork'udur. Bu kadar. Daha fazlası değil, ”diye ekledi.

"Gerçekten BSC'nin akıllı sözleşme üstünlüğüne ulaştığını ve dünyanın yerleşim katmanı olacağını düşünüyorsanız, çatlaksınız demektir."

Bununla birlikte, Twitter kullanıcısı "earoshthime", Watkins ve diğerlerinin, BSC'nin Ethereum tabanlı DeFi legolarının klonlarından biraz daha fazlası olduğu iddiasını çürüttü ve kopyalamayı teknolojik yeniliğe özgü olarak tanımladı.

"Buluş ve yenilik söz konusu olduğunda, kopyalama bir özelliktir, hata değildir. Kopyalama, orada keşfedilmeye değer bir şeyin işaretidir, ancak daha iyi olması için yalnızca bir karakter farkı gerekir, ”dediler.“ Mkt92z ”ayrıca BSC'yi savunmak için yanıt verdi ve Ethereum'un son zamanlardaki yüksek ücretlerini ve ölçeklendirme sorunlarının kullanıcıları alternatif protokoller aramaya ittiğini açıkladı.

Messari'nin 2021'in ilk çeyreği için 9 Nisan performans raporu, BNB'nin piyasa değeri açısından ilk on arasında yer alan en iyi performans gösteren kripto varlığı olduğunu ve yılın başından bu yana % 709 kazanç sağladığını ortaya koydu. BNB’nin değeri artık büyük bankalar UBS ve Banco Santander’inkinden daha fazla.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ