Önde gelen bir blockchain araştırma ve veri analizi sağlayıcısı olan Messari, 2022'nin dördüncü çeyreği için TRON Durumu ve USDD Durumu hakkındaki üç aylık raporlarını yayınladı.

Messari, Q4 2022 TRON Durumu ve USDD Durumu Raporlarını Yayınladı

Önde gelen bir blockchain araştırma ve veri analizi sağlayıcısı olan Messari, 2022'nin dördüncü çeyreği için TRON Durumu ve USDD Durumu hakkındaki üç aylık raporlarını yayınladı.

USDD DURUMU

İlk raporları, "USDD Q4 2022 Durumu", ABD dolarına sabitlenmiş, TRON DAO Rezervi tarafından yönetilen ve TRON, Ethereum ve Binance dahil olmak üzere birden fazla blok zincirinde dolaşan bir stablecoin olan USDD'nin performansını sergiliyor. Rapor, USDD'nin kripto kışına rağmen 2022'nin 4. çeyreğinde büyümeye devam ettiğini vurguluyor ve dolaşım hacminin 6 milyar doların biraz üzerindeyken yaklaşık 8 milyar ABD dolarına yükseldiğini belirtiyor. Bu büyüme, öncelikle yatırım ve sınır ötesi işlemler için güvenli bir sığınak olarak stabilcoinlere olan artan talepten kaynaklandı. Rapor ayrıca USDD'nin istikrarı, düşük oynaklığı ve kullanım kolaylığı gibi onu hem bireyler hem de kurumlar için cazip bir seçenek haline getiren temel avantajlarından bahsediyor.

İşte Messari'nin USDD raporundan öne çıkan diğer birkaç şey:

*USDD tutan TRON'daki cüzdan sayısı, büyümesini yalnızca %8'lik bir artışla 4. çeyrekte yavaşlattı. Yine de, ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe kadar olan %480,4'lük büyümeyi eşleştirmek beklenmeyecek bir şeydi.
*TRON DAO Rezervindeki TRX bakiyeleri 3. Çeyrek ile 4. Çeyrek arasında aynı kaldı. TRX hariç, stablecoin için teminat oranı 0,87 ile 1'in altında. Rezerv cüzdanlara TRX dahil edilerek yakılan hesaba yatırılan teminat oranı 1,7'dir.
*Artık ödeme için USDD'yi kabul eden dünyanın önde gelen blok zincir tabanlı seyahat rezervasyon platformu Travala ile ortaklıklar, günlük ticarette fayda sağlamak için gelişen diğer ortaklıklar ve çoklu zincir sirkülasyonu, USDD'nin artan şekilde benimsendiğini gösteriyor.

TRON'UN DURUMU

İkinci ve çok daha uzun olan "State of TRON Q4 2022" raporu, TRON Virtual tarafından desteklenen Delegated-Proof-of-Stake (DPoS) mutabakat mekanizmasını kullanan, halka açık, açık kaynaklı bir blockchain ağı olan TRON'un genel performansını analiz ediyor.  Ethereum'dan farklı olarak TRON, ağdaki doğrulamalar için "gaz" yerine "enerji ve bant genişliği" kullanır ve geliştiricilere daha ucuz akıllı sözleşme uygulaması sunar. Solidity, Ethereum'a benzer şekilde TRON'un programlama dilidir.

Rapor, TRON'un stablecoin alanındaki liderliğinin sabit kaldığını vurguluyor. Muhtemelen istikrarlı para birimi gücüyle ilgili olarak Dominika Topluluğu, TRON'u ulusal blok zinciri altyapısı için resmi protokol olarak belirledi ve yedi TRON tabanlı kripto para birimini ülkede günlük kullanım için yasal ödeme aracı olarak onayladı. Ortalama aktif günlük adresler, 10 Aralık'ta olağandışı bir artışla 1,3 milyon yeni hesapla %17,9 arttı. Ortalama günlük işlemler de %22,4 arttı. Özellikle ayı piyasası anı ışığında en çok göze çarpan şey, toplam üç aylık gelirin %25,3 artmasıydı.

Rapor ayrıca TRON'un ölçeklenebilirliği, düşük işlem ücretleri ve onu geliştiriciler ve girişimciler için çekici bir seçenek haline getiren kullanıcı dostu arayüzü gibi önemli avantajlarını da vurguluyor. 

İşte TRON raporundan öne çıkan diğer bazı noktalar:

*Aralık ayında Ekim ayına göre %38 daha fazla TRX yakıldı. Messari raporuna göre, "Bu nedenle, TRX deflasyonist olmaya devam ediyor".
*31 Aralık itibariyle, TRON düğümleri dünya çapında 30'dan fazla coğrafi konuma dağıtıldı ve ~%23'ü (5.730 TRON düğümünün 1.330'u) Çin'de bulunuyor.
TRON'un öncü blockchain liderlerinden oluşan "akran grubu" Ethereum, Binance ve Polygon ile karşılaştırıldığında:
*TRON, 4. çeyrekte toplam gelir artışı yüzdesinde başı çekti.
*TRON, Ethereum'a kıyasla 6 kat, Polygon'a kıyasla 2 kat ve Binance'e kıyasla yaklaşık 2 kat daha fazla günlük işlem sayısına sahipti.
*TRON, ağını kullanan protokol sayısında diğer üçünün gerisinde kalıyor.
*TRON, benzer grubun stablecoin pazar payının %2'sini kazandı.
*TRON'un tavsiye ettiği dijital varlık cüzdanı TronLink, Android ve iOS ile entegre ve Enerji ve Bant Genişliği için TRX'i stake etme yeteneği de dahil olmak üzere kullanıma sunulan özellikler.
4. çeyrekte, 1 milyar dolarlık TRON DAO Ekosistem Fonu, TRON DAO Ventures'ı (TDV) başlattı ve mevcut yatırım yolları listesine ekledi.
Akıllı sözleşme tetikleyicileri QoQ'da ~%45 arttığından, uygulama kullanımında bir artış 4. çeyrekte belirgindi.
TRON geliştirici topluluğu, 2300'den fazla katılımcıyı içeren üç sezonluk Hackathon'lar ve yedi üst düzey üniversite kampüsünde blok zinciri kulübü ortaklıklarıyla TRON Academy'nin lansmanı ile büyümeye devam etti.
Rapor ayrıca TRON'un Ethereum Enterprise Alliance'a katıldığından olumlu bir şekilde bahsediyor ve bunun "iki ağ arasındaki işbirliğini hızlandırabileceğini" öne sürüyor.
ÇÖZÜM

Genel olarak, 4. çeyrekte kripto piyasasının durumu göz önüne alındığında, Messari'nin raporları hem TRON ağı hem de USDD stablecoin için istikrarlı bir güç, devam eden büyüme ve parlak bir gelecek gösteriyor. Kullanıcı hesapları artmaya devam ettikçeGüçlü ortaklıklar kuruluyor ve geliştirici topluluğu büyümeye devam ediyor, tüm sinyaller TRON'un gezegendeki her insan için ticaretin ve topluluğun geleceğini inşa etmeye kararlı olduğunu gösteriyor.

Messari Hakkında
Messari, kripto ekonomisine yüksek oranda katılım sağlayan pazar istihbaratı sağlar.
Birinci sınıf araçlar ve zeka sağlayarak profesyonellerin, inşaatçıların ve toplulukların web3'te gezinmesine yardımcı oluyoruz. 2018'de kurulan Messari, profesyonellerin kripto/Web3'te güvenle gezinmesine yardımcı olan kripto piyasası istihbarat ürünlerinin lider sağlayıcısıdır. Küresel bir araştırma veritabanını kapsamlı bir veri görselleştirme ve varlık keşif araçları paketiyle birleştirerek sektöre şeffaflık ve daha akıllı niteliksel ve niceliksel analitik getiriyoruz. Hem bireylerin hem de kurumların kriptoya daha akıllı katılımını sağlamaya yardımcı oluyoruz.

TRON DAO Hakkında

TRON DAO, blockchain teknolojisi ve dApp'ler yoluyla internetin merkezileşmesini hızlandırmaya adanmış topluluk tarafından yönetilen bir DAO'dur.

Eylül 2017'de H.E. Justin Sun, TRON ağı, MainNet'in Mayıs 2018'de piyasaya sürülmesinden bu yana etkileyici başarılar sunmaya devam etti. Temmuz 2018, aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip merkezi olmayan Web3 hizmetlerinde öncü olan BitTorrent'in ekosistem entegrasyonuna da damgasını vurdu. TRON ağı son yıllarda inanılmaz bir ilgi topladı. Şubat 2023 itibariyle, TRANSCAN'da bildirildiği üzere, blok zincirinde toplam 141 milyondan fazla kullanıcı hesabına, toplam 4,8 milyardan fazla işleme ve 11,2 milyar doların üzerinde kilitli toplam değere (TVL) sahiptir. Buna ek olarak, TRON, Nisan 2021'den bu yana Ethereum'da USDT'yi geride bırakarak dünya genelinde dolaşımdaki en büyük USD Tether (USDT) stabilcoin arzına ev sahipliği yapıyor. TRON ağı, Aralık 2021'de tam ademi merkeziyetçiliği tamamladı ve artık topluluk tarafından yönetilen bir DAO. Mayıs 2022'de, blok zinciri endüstrisi için ilk kripto rezervi olan TRON DAO Rezervi tarafından desteklenen, TRON blok zincirinde aşırı teminatlandırılmış merkezi olmayan sabit para USDD piyasaya sürüldü ve TRON'un merkezi olmayan sabit paralara resmi girişi oldu. En son Ekim 2022'de TRON, ulusal blok zinciri altyapısını geliştirmek için egemen bir ulusla ilk kez ortak olan büyük bir halka açık blok zinciri olan Dominika Topluluğu için ulusal blok zinciri olarak belirlendi. Hükümetin, Dominika'nın küresel hayranlığını tanıtmaya yardımcı olmak için blok zinciri tabanlı bir hayran tokeni olan Dominica Coin ("DMC") yayınlama onayına ek olarak, mevcut yedi TRON tabanlı token  TRX, BTT, NFT, JST, USDD, USDT, TUSD, ülkede yetkili dijital para birimi ve değişim aracı olarak yasal statü verilmiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ