NFT pazarı için patlama zamanı oldu ve CryptoSlam'den gelen verilerin gösterdiği gibi, son zamanlarda metaverse projelerine özel bir ilgi var.

NFT pazarı için patlama zamanı oldu ve CryptoSlam'den gelen verilerin gösterdiği gibi, son zamanlarda metaverse projelerine özel bir ilgi var.

NFT Dünyaları

Meta (Facebook'un ana şirketi), yapay zeka (AI) vizyonunun canlı yayın güncellemesini ve ileriye dönük meta veri deposunu sunarken, veriler, daha büyük oyuncuların alana girmesiyle birlikte birçok merkezi olmayan meta veri deposu projesinin ısındığını gösteriyor.

CryptoSlam'den alınan verilere göre, NFTWorlds ve Webbland gibi projeler, satış hacmine göre son beşte takas edilemez token (NFT) serisinde yer aldı. Bankacılık devi JPMorgan kısa süre önce Şubat ayında blockchain özellikli Decentraland'da arazi satın alarak metaverse giren ilk büyük bankalardan biri oldu.

CryptoSlam'in blockchain Başkanı Yohann Calpu, Forkast'a daha küçük metaverse projelerine olan ilginin de bu makro trendler olduğunu söyleyerek, "Facebook gibi büyük kurumların ve şirketlerin meta veriye doğru gidiş ve eğilim gösterdiğini görüyorum" dedi.

Facebook, uzaya ilk adımlarını özetlerken, düzinelerce başka şirket, sürümlerini daha hızlı oluşturarak sosyal medya devini yenmeye çalışıyor.

Ethereum üzerinde 10.000 arsadan oluşan bir proje olan NFTWorlds'ün satış hacimleri Şubat ayında 52 milyon ABD Dolarını aştı . Kasım ayına göre aylık satış rakamlarında %2.000'den fazla artış. Seri, Salı günü son 24 saat içinde en çok satan üçüncü seri oldu ve Axie Infinity ve Bored Ape Yacht Club gibi önde gelen serileri geride bıraktı.

BYOLand, Treeverse ve Wolf Game gibi diğer projelerin tümü, Şubat ayının kapanış günlerinde önemli satış hacimleri gördü ve bu süre boyunca en iyi 20 NFT serisi içinde yer aldı.

Ethereum blok zincirindeki bir başka merkezi olmayan metaverse projesi olan Crypto Voxels, yakın zamanda, Calpu'nun projeye olan ilginin bir başka itici gücü olduğunu söylediği önemli kamu ilgisinden sonra 70.000 parsellik bir arazi üst sınırını duyurdu.

"Metaverse ile ilgili bir şey, asla dijital arazi sıkıntısı olmayacağıdır, bu yüzden bu sadece sizinkini benzersiz kılan şeydir" dedi. "Büyük ölçekte bir metaverse yatırım yapmak istiyorsanız, arazi sınırının ne olduğunu bilmek istersiniz."

Efsanevi NFT serisi Axie Infinity, yakın zamanda önemli bir dönüm noktasına ulaştı ve satış hacminde 4 milyar ABD dolarına ulaşan ilk seri oldu . İkinci sıradaki CryptoPunks'ın neredeyse iki katı. Axie Infinity popülaritesini artırdı ve NFT'leri bir video oyununda oynanabilir karakterler olarak öne çıkararak video oyunlarının oyna-kazan işlevini başlatmaya yardımcı oldu.

Bu nedenle, Calpu, NFT'lerin ve blok zincirin, oyun öğelerinin mülkiyetine ve oyunlar arasında birlikte çalışabilirliğe izin verdikleri için gelişen metaverse'de çok önemli bir rol oynayacaklarını söylüyor.

“Blockchain'den önce tüm oyun oyuncularının sahip olduğu rüya, oyun içi öğelerine sahip olabilmeleriydi” dedi.Bu gerçeğe rağmen, önde gelen metaverse geliştiricisi Meta'nın metaverse vizyonuna blok zinciri dahil etme planları varsa, bu konuda çok sessizdir.

Sosyal medya devi, yaklaşan bir AI-etkin sesli asistan programı “CAIRaoke” (telaffuz edilen karaoke) hakkında güncellemeler sağlamak ve AI'nın meta veriye nasıl dahil edileceğini özetlemek için geçen hafta canlı yayınlanan etkinliğini kullandı. Etkinlik boyunca ve Forkast'ın katıldığı bir sonraki yuvarlak masa etkinliğinde firma, blockchain'e çok az atıfta bulundu.

Calpu, bunu sosyal medya devi için kaçırılmış bir fırsat olarak görüyor ve Avatarları süslemek ve Meta'nın duyurduğu dijital dünyaları keşfetmek gibi metaverinin tüm özelliklerinin, bu varlıkların mülkiyetini alana getirerek blok zinciri aracılığıyla büyük ölçüde geliştirileceğini açıklıyor.

Bununla birlikte, Meta'nın devam eden ilgisi, merkezi olmayan meta veri tabanına olan ilgiyi de etkiliyor."Sektörde Web 2.0'dan bu değişiklikleri işlerine dönüştüren liderlere sahip olduğunuzda, insanlar bunu fark etmeye başlar" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ