NFT işlevselliğinin yakın zamanda genişletilmesi, Instagram kullanıcılarının dijital koleksiyonlarını Instagram akışında, hikayelerde ve mesajlarda paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Meta, Instagram

NFT işlevselliğinin yakın zamanda genişletilmesi, Instagram kullanıcılarının dijital koleksiyonlarını Instagram akışında, hikayelerde ve mesajlarda paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Instagram, MetaMask, Rainbow, Coinbase Wallet, Trust Wallet ve Dapper Wallet gibi üçüncü taraf cüzdanlara destek sunuyor.

4 Ağustos Perşembe günü, Meta (NASDAQ: META) başkanı Mark Zuckerberg, Instagram'da takas edilemeyen tokenler  NFT'ler  desteğini 100 ülkeye daha genişletme konusunda önemli bir duyuru yaptı.

Facebook'un ana şirketi, 2022'nin başından beri NFT desteğini tanıtmak için çalışıyor. Bu yılın başlarında, 2022 Mayıs'ında Instagram, NFT desteği için ilk teste başladı. En son genişleme, 100'den fazla ülkedeki kullanıcıların ve işletmelerin NFT'lerini Instagram'da paylaşabilecekleri anlamına geliyor. Buna Amerika, Asya-Pasifik, Afrika ve Orta Doğu'daki ülkeler dahildir.

Meta ayrıca Instagram'daki NFT'leri güçlendirmek için Ethereum Layer-2 ölçeklenebilirlik platformu Polygon ile ortaklık kurdu. Mayıs test lansmanı sırasında şirket şunları söyledi:

Blockchain teknolojisinin ve NFT'lerin sürdürülebilirlik konusunda önemli sorular ortaya çıkardığını anlıyoruz. Meta, yenilenebilir enerji satın alarak dijital koleksiyon ürünlerinin Instagram'da gösterilmesiyle ilişkilendirilebilecek emisyon etkisini azaltmaya yardımcı olacak.

Instagram'ın NFT İşlevselliği

Instagram'daki NFT işlevi, kullanıcıların dijital bir cüzdan bağlamasına, NFT'leri paylaşmasına ve içerik oluşturucunun yanı sıra koleksiyoncuyu da atıf için otomatik olarak etiketlemesine olanak tanır. Kullanıcılar NFT'lerini Instagram beslemeleri, hikayeleri ve mesajları aracılığıyla paylaşabilirler.

NFT'lerin paylaşılması üzerine, NFT'nin bir açıklamasıyla birlikte genel bilgileri görüntülemek için ışıltılı bir etkiye sahip olacaktır. Ancak, Instagram'da dijital bir koleksiyon yayınlamak için kullanıcıların önce dijital cüzdanlarını bağlamaları gerekir. Instagram, bugüne kadar MetaMask, Rainbow, Coinbase Wallet, Trust Wallet ve Dapper Wallet gibi üçüncü taraf cüzdanlara destek sunuyor.

Instagram'da NFT işlevselliği için desteklenen blok zincir ağlarından bazıları Polygon, Ethereum ve Flow'dur. Instagram ayrıca, NFT'lerin ve dijital koleksiyonların Instagram'da yayınlanması ve paylaşılmasıyla ilgili herhangi bir ücret olmayacağını açıkladı.

Perşembe günü Meta, son hareketin firmanın NFT'ler aracılığıyla Web 3 teknolojisine kullanıcı erişimini genişletmesine yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca, çalışmalarından para kazanmak ve hayranlardan ve koleksiyonerlerden oluşan bir topluluk oluşturmak isteyen içerik oluşturuculara yardımcı olacaktır.

Instagram İçin Planlanan Daha Fazla Özellik

Haziran 2022'de Meta, FB ve Instagram'daki içerik oluşturucular için yeni para kazanma araçlarını kullanıma sundu. O zamanlar, şirket şefi Mark Zuckerberg, Meta'nın NFT'ler ve 3D NFT'ler üzerinde çalışacağını ve bunları kendi yerel artırılmış gerçeklik platformu SparkAR aracılığıyla Instagram Hikayelerine getireceğini söyledi.

Perşembe günü şirket, kullanıcıların NFT'lerini Instagram hikayelerinde AR çıkartmaları olarak görüntüleyebileceklerini ve paylaşabileceklerini duyurdu. Instagram ile birlikte Twitter dahil olmak üzere diğer sosyal medya devleri, platformlarında NFT genişletme işlevini test ediyor. Ayrıca, YouTube gelecekte NFT'leri de benimsemek istiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ