Meta, Microsoft ve 31 şirket daha, metaverse teknolojisiyle ilgili açık standartların oluşturulmasını teşvik etmek için bir organizasyon oluşturmak üzere birleşti.

Meta, Microsoft ve Diğerleri Metaverse Standards Group

Metaverse Standards Forum adlı kurum, internetteki metaverselerin her birini birlikte çalışabilir hale getirmek için standartlar oluşturmaya odaklanacak ve bu ideal olarak bu dünyaların iletişim kurmasına izin verecek.

Metaverse Standart Forumu Doğuyor

Metaverse, her şirketin kendi iradesine göre yorumlayıp inşa ettiği gevşek bir kavram olsa da, bazıları bu bireysel dünyaları birbirine bağlamanın önemli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Meta, Microsoft ve Epic games gibi diğer şirketler, bu metaversiyonların birlikte çalışabilirliğini teşvik etmek için oluşturulmuş bir organizasyon olan Metaverse Standards Forum'u kurmak için bir araya geldi.

Lansman PR bildirisine göre:

Grup, meta veri tabanı standartlarının test edilmesini ve benimsenmesini hızlandırmak ve aynı zamanda tutarlı terminoloji ve dağıtım yönergeleri geliştirmek için uygulama prototipleme, hackathon'lar, eklenti festivalleri ve açık kaynak araçları gibi pragmatik, eyleme dayalı projelere odaklanacak.

Forum kendi başına standartlar oluşturmayacak. Kuruluş diğerleri arasında VR, grafikler ve etkileşimler dahil olmak üzere farklı Standart Geliştirme Kuruluşlarının (SDO'lar) birleştirilmesi için bir merkez görevi görecektir.

Böyle bir grubun oluşturulması, bazıları tarafından metaverse kavramı için açık standartlar yaratmanın önemi konusunda bu şirketlerdeki fikir birliği hakkında bir açıklama olarak görülüyor. Bununla ilgili olarak, grubun bir parçası olan Khronos'un başkanı Neil Trevett şunları söyledi:

Meta veri deposu, birçok standart kuruluşu tarafından oluşturulan ve sürdürülen bir birlikte çalışabilirlik standartları kümesi gerektiren çeşitli teknolojileri bir araya getirecektir.

Bazı Önemli Eksiklikler

Grup, açık bir organizasyon olduğunu ilgilenen tüm grupların ücretsiz olarak yararlanabileceğini belirtirken, grupta yer almayan bazı büyük isimler de var. VR ve AR (artırılmış gerçeklik) teknolojisine ilgi duyan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple , hala foruma katılmadı. Roblox gibi diğer önemli oyun tabanlı metaverse'ler henüz katılmadı.

Bazı uzmanlara göre bu, konuyla ilgili standartları destekleyen bir kuruluşta bile, meta veri tabanının veya meta veriyi oluşturan dünyalar grubunun standardizasyonunun, ona yönelik platformlar inşa eden şirketlerin çeşitliliği göz önüne alındığında zor bir görev olacağını gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ