Meta CEO'su Mark Zuckerberg, kayıp ağırlıklı bölümün hala karlı hale gelebileceği konusunda ısrar ediyor.

Meta

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, kayıp ağırlıklı bölümün hala karlı hale gelebileceği konusunda ısrar ediyor. FTC, Meta'nın planlanan satın alımını durdurur.

Meta'nın meta veri deposu bölümü  Facebook Reality Labs, FRL  geçtiğimiz çeyrekte bir başarı daha elde etti. Sosyal medya firması tarafından yapılan resmi bir açıklamada, FRL'nin 2022'nin ikinci çeyreğinde 2,81 milyar dolar zarar kaydettiği belirtiliyor. Bu kayıp, bölümün bugüne kadarki bilançosunda toplam 5,77 milyar dolar zarar açıkladığı anlamına geliyor.

Meta'nın FRL'sinin odak noktası, Meta'nın metaverse dünyasına genişleme amacı ile ilgili çeşitli yönlerdir. Bu tür yönler, donanım ve yazılım geliştirmeyi ve meta veri deposuyla ilgili içeriği içerir. Ancak Meta, FRL'nin diğer bölümlerinden  Messenger, Facebook, Instagram ve WhatsApp farklı olduğunu açıklıyor.

FRL'nin 2. Çeyrek 2022 raporu, önceki çeyreğe göre yüzde 35 daha az olan 452 milyon dolarlık bir gelir gösteriyor. Meta CEO'su Mark Zuckerberg, FRL'nin kaybının oldukça pahalı olduğunu itiraf etti. Ancak, özellikle metaverse günlük hayatımızın merkezinde yer aldığından, şirketin uzun vadeli karlılığı konusunda iyimser.

Zuckerberg, FRL'nin sektör için en iyi deneyimlerin oluşturulmasında kilit bir rol oynayacağını ve rekabetin talepleri tarafından kısıtlanamayacağını da sözlerine ekledi. Meta'nın toplam geliri 28,8 milyar dolardı. Böylece bu çeyrekte yüzde 3'ün biraz üzerinde bir artışa işaret ediyor. Gelirdeki bu hafif artışa rağmen, Meta'nın hisse fiyatı, kazanç raporunun yayınlanmasının ardından mesai sonrası işlemlerde yüzde 4 düştü. Şu anda 169.58 dolardan işlem görüyor.

FTC, Planlanan Satın Alma Nedeniyle Meta'ya Dava Açtı

Bu arada, ABD Federal Ticaret Komisyonu  FTC bugün Meta'ya, önerilen VR uygulama üreticisi Within'i satın almayı durdurması için dava açtı. İçinde popüler bir fitness uygulaması olan doğaüstü uygulamanın VR oyun geliştiricisi var. Meta, hakimiyetini meta veri deposu alanına genişletmek için son zamanlarda birkaç satın alma yaptı.

FTC'nin eylemleri, Meta'nın meta veri deposu alanı üzerinde tam kontrole sahip olmak için büyük hamleler yaptığı inancından kaynaklanmaktadır. Dosyalama, Meta'nın yeni satın alımının, tüm meta veri deposuna sahip olma nihai hedefine ulaşmaya bir adım daha yaklaşacağını iddia ediyor. Meta'nın bu satın alma işlemini Ekim 2021'den beri planladığını belirtmekte fayda var. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiler, anlaşmanın 400 milyon doların üzerinde olduğunu söylüyor.

Meta'nın Oculus'un popüler kulaklığı Oculus Quest 2'nin de mülkiyet haklarını aldığını ve Quest 2 başlığı olarak yeniden markaladığını hatırlayın. Facebook'un ana şirketi, FTC ile bir anlaşmaya varmak için Within anlaşmasının kapanış tarihini 1 Ağustos'a uzatacağını söyledi.

Ajansın açıklamasına göre Meta'nın satın alma girişimi, kendi VR fitness ürününü oluşturmak yerine VR fitness sektöründeki rekabeti bastırmak. Ajans ayrıca, satın almanın yeniliği ve endüstri rekabetini engellediği için antitröst yasalarını ihlal ettiğini yazdı.

FTC, Meta'nın aynı niş içinde başka bir şirket satın aldığını belirtti . Beat Games, bazı insanlar için bir fitness uygulaması olarak da hizmet veren ünlü VR oyun ritmi Sabre'nin arkasındaki geliştiricidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ