Metaverse alanı büyümeye devam ederken Türk’lerin kurduğu girişimler de bu alanda öne çıkmaya başladılar.

Metaverse alanı büyümeye devam ederken Türk’lerin kurduğu girişimler de bu alanda öne çıkmaya başladılar. CY Vision da bu girişimlerden bir tanesi. Profesör Hakan Urey, CEO Orkun Oğuz ve Dr. Göksen Yaralıoğlu tarafından kurulan CY Vision Kaliforniya merkezli bir girişim.

CY Vision metaverse uygulamasını geliştirerek konuyu gündeme getirdi. Bu çerçevede Metaverse’in otomobillerdeki ilk uygulamasını geliştirdiğini vurgulayan şirket, çevredeki araçların yakınlığıyla ilgili bilgi verme, yola ani çıkabilecek bisikletli veya yaya gibi unsurların işaretlenmesini sağlıyor. Böylelikle uygulama belirli periyotlar ile sürücünün direksiyon kontrolünü  sağlaması için uyarılarda bulunarak sürüş güvenliğini sağlıyor.

Uygulamanın ayrıca bir özelliği daha bulunuyor. Navigasyon kullanımı sırasında uygulama yol üzerine 3D levhalar yansıtıyor. Böylece döneceğiniz yolları belirgin bir şekilde görmüş oluyorsunuz.

Uygulamanın gerçekten de çok önemli olduğunu görüyoruz. Araç sürüş kolaylığı sağlamanın yanı sıra ayrıca dikkatın de yola verilmesini sağlıyor. Bu çerçevede sürücünün yoldaki yayalara daha fazla dikkat etmesine imkan veriyor.

Hem sürücülerin hem de yayaların güvenliğini sağlayan uygulamanın açıkcası önemli bir boşluğu doldurduğu görülüyor. Teknoloji geliştikçe insan hayatının daha da kolaylaştığını görüyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ