Metaverse'deki emlak piyasasının 2026 yılına kadar 5 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Metaverse Gayrimenkul Satışları 2026

Metaverse Emlak Pazarı Katlanarak Büyüyecek

Meta evren daha canlı, somut nefes alan bir dünya haline geldikçe, giderek daha fazla insan onun sosyal ekosisteminin bir parçası olmakla ilgilenecek. Metaverse'deki emlak piyasası bu popülerlikten etkilenir. Küresel bir pazar araştırma firması olan Technavio tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu pazarın değerinde üstel bir büyüme öngörüyor.

Bu yeni pazarla ilgili diğer faktörleri de inceleyen rapor, sanal gayrimenkulün değerinin 2026 yılına kadar 5,36 milyar dolar artacağını tahmin ediyor. Bu genişleme iki faktör tarafından desteklenecek. İlk olarak, meta veri deposu kademeli olarak daha karma gerçeklik deneyimine doğru ilerleyecek ve ziyaretçilerin yaşayabileceği bu platformlara daha fazla değer vererek, ek açıklamalar alarak ve uygulamaya özel farklı amaçlar için etiketlerin kodunu çözecektir.

İkinci neden, bu tür mülkleri satmak veya kiralamak için satın almayı daha kolay hale getirecek ve sahiplerinin pasif bir gelir elde etmesine izin verecek olan kripto para birimlerinin popülaritesi ile ilgilidir.

Pazar Zorlukları ve Bölge Liderleri

Ancak, sanal emlak piyasası için her şey güllük gülistanlık değil. Gerçek dünya emlak piyasasından çok farklı olduğu için hala yerini bulması gereken isyancı bir sektör. Her sanal arazi, duruma göre değişen çeşitli faktörlere bağlı olarak kendi fiyatına sahip olacaktır. Raporda şunlar belirtiliyor:

Sanal arazi fiyatı, fiziksel dünyanın fiyatlandırma modelini takip etmez. Bu nedenle, metaverse gayrimenkul de dahil olmak üzere dijital varlıkların değeri, temel olarak alıcıların fiyatlarını nasıl algıladıklarına bağlı olacak ve bu nedenle dalgalanmalara yol açacaktır.

Bu dalgalanmalar, bu yeni ortaya çıkan enstrümanlara girmekle ilgilenen şirketlerin ve kullanıcıların yatırımlarını olumsuz etkileyebilir. Bu çoğalmanın çoğu, Kuzey Amerika'daki yatırımcılardan ve şirketlerden gelecek ve bölge, belirtilen dönemde yapılan yatırımların %41'ini oluşturuyor ve ayrıca metaversiyon teknolojisini içeren uygulamaların yüksek oranda benimsenmesinin bir sonucu olarak.

Geçen Şubat ayında yayınlanan bir başka rapor , metaverse gayrimenkul satışlarının bu yıl 1 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ