Suudi Arabistan tarafından bir metaverse girişimi olarak sanal hac ya da Mekke’deki hac ile ilgili mekanların ziyarete açılması tartışma konusu oldu.

 Suudi Arabistan tarafından bir metaverse girişimi olarak sanal hac ya da Mekke’deki hac ile ilgili mekanların ziyarete açılması tartışma konusu oldu. Böyle bir uygulama ile hac ibadetinin yerine gelip geçmeyeceği merak ediliyor.

Konuyla ilgili olarak ilahiyatçılar sanal hac olamayacağını ancak bunu tecrübe edenlerin manevi duygularını tatmin edebileceklerini ve hacca giderken daha donanımlı ve tecrübeli gideceklerini belirtiyorlar.

Sanal haccın olamayacağını zira hac şartlarının birebir yaşanmasına gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, gerçek dünyada gerçek insanlarla yaşanarak hac görevinin yerine getirilebileceğini vurguluyor. Kırbaşoğlu’na göre sanal alem her ne kadar insanları bir araya getirse de bu uygulama ile hac yerine getirilmiş olmamaktadır.

Konuyla ilgili olarak Doç. Dr. Emre Dorman ise bu girişimin güzel bir uygulama olduğunu ancak hac yerine geçemeyeceğini ifade ediyor. Hac ibadetinin gerçek anlamda onu yerine getirmeye gücü yeten insanlar için bir yükümlülük olduğunu belirten Dorman, sanal uygulama ile en azından hac ibadetini yerine getirme gücü olmayanların sanal ortamda bu yerleri ziyaretinin güzel bir gelişme olacağına vurgu yapıyor.

Girişim daha çok konuşulacak gibi duruyor. Ancak uygulamanın duygusal bir atmosfer sağlayacağı ise kesin. Deneyip tecrübe edenlerden göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ