Microsoft, Call of Duty ve World of Warcraft gibi franchise'ları olan dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Activision'ı satın aldığını duyurdu.

 Microsoft, Call of Duty ve World of Warcraft gibi franchise'ları olan dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Activision'ı satın aldığını duyurdu. CEO Satya Nadella, onaylandıktan sonra satın almanın Microsoft'un metaverse dünyasında önemli bir oyuncu olma arayışında en önemlilerinden biri olacağını söyledi.

Mark Zuckerberg, Facebook'u Meta olarak yeniden adlandırarak metaverse kralı yapmak için ilk adımı attı ve şimdi Microsoft da aynı şekilde yanıt veriyor. Yazılım devi, uzaydaki en büyük anlaşmalardan biri olan ve Microsoft'a metaverse silahlanma yarışında rakiplerine üstünlük sağlayacak olan Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Activision, Call of Duty, World of Warcraft, Starcraft, Overwatch ve Hearthstone gibi dünyanın en büyük oyun serilerinden bazılarının arkasında olan bir oyun devidir. Amerika ve Avrupa'da Microsoft'tan sonra en büyük ikinci oyun şirketidir. Satın alma, Microsoft'u Sony ve Tencent'ten sonra dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi yapacak.

Activision Blizzard, 2008 yılında Blizzard Entertainment ve Activision'ın birleşmesinden ortaya çıktı. Microsoft'un açıklamasına göre, 68,7 milyar dolar değerinde bir anlaşmada Activision'ı hisse başına 95 dolara satın alacak.

Satın alma, Microsoft'a Xbox oyun konsollarıyla halihazırda oldukça geniş bir erişime sahip olduğu oyun sektöründe daha da büyük bir baskı sağlayacak. Microsoft Gaming CEO'su Phil Spencer'ın bir blog gönderisine göre şirket, halihazırda 25 milyon abonesi olan Games Pass'ta mümkün olduğu kadar çok Activision oyunu sunacak.

Ancak, Microsoft'a oyun sektöründe daha büyük bir pazar payı vermekten daha fazlasını yapacak. Ona, görünüşe göre başlangıçta oyun etrafında inşa edilecek olan meta veriye bir giriş sunacak.

Microsoft'un 69 milyar dolarlık metaverse bahsi ve blockchain neden kaybeden 2014 yılında CEO olarak kurucu ortak Steve Ballmer'dan devralan Satya Nadella, satın almayla ilgili yorumlarında metaverse bahsini ortaya koydu.

Oyun, günümüzde tüm platformlarda eğlencede en dinamik ve heyecan verici kategoridir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Metaverinin her şeyi nasıl kökten değiştireceği hakkında çokça konuşulsa da (Bill Gates, üç yıl içinde tüm ofis toplantılarınıza ev sahipliği yapacağını söylüyor), henüz pek bir şey inşa edilmedi.

Hindistan'daki bu çift gibi, düğün resepsiyonunu Polygon'un metaverse'inde ağırlayacak, ancak oyun dışında pek bir şey olmayan bazı fütüristik metaverse hamleleri oldu.

Oyun şirketleri, metaverse moda bir şey olmadan önce bile sanal dünyayı zenginleştirmekle ilgiliydi. Facebook'un Oculus VR'si, kullanıcılarının kendilerini sanal bir dünyaya kaptırmalarına ve diğer oyuncularla etkileşim kurmalarına olanak tanıyan bir teknoloji geliştiriyor. Bu, meta veri deposunun sattığı rüyanın aynısı.

Bunu akılda tutarak, Microsoft'un Activision satın alımında neden avantajlı olduğunu anlamak kolaydır. Amerikalı yetişkinlerin üçte ikisinin ve 18 yaş altı çocukların yüzde 75'inin zaten haftada bir video oyunu oynadığı göz önüne alındığında, kullanıcıları metaverse'e dahil etmek kolay olacak.

Activision bu aktivitenin çoğunu oluşturuyor. Bir rapora göre, ayda 400 milyondan fazla insanın birçok oyundan birini oynadığını görüyor. Bu, Twitter'dan daha büyük bir aylık kullanıcı tabanıdır.

Facebook ve şimdi Microsoft, en azından ilk günlerde metaverse'e hükmetmeye hazırlanırken, bariz bir kaybeden var, blockchain teknolojisi. İkisinin, daha küçük rakiplerin inşa etmek için on milyarlarca dolar harcadıkları sektörde bir yer edindiğini görecek olan, merkezi olmayan bir altyapıya taahhütte bulunmaları pek olası değil.

Axie Infinity gibi oyunlar zaten blok zinciri tabanlı metaverse'yi ileriye taşıyor, ancak Microsoft, Activision franchise'larının yakında Axie'nin pazar payını elinden almasını sağlamak için milyarlarca dolar harcayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ