Dünyamızın bir süredir reel ekonomiden dijital ekonomiye doğru bir geçiş yaşadığı vurgulanıyor.

Dünyamızın bir süredir reel ekonomiden dijital ekonomiye doğru bir geçiş yaşadığı vurgulanıyor. Bu geçişin eskiyi yok etme anlamında bir geçiş olmayacağını özellikle belirtmek istiyorum. İkisi de var olacak ama dijital ekonomi biraz daha öne çıkacak.

Aslında pandemi süreci bu etkileşimi son derece öne çıkardı. Birçok mağaza kapalı olduğu dönemde online alışverişlerle ayakta kaldı. Çalışma kültürümüz bile pandemi döneminde çok değişti.

Dijital ekonomide metaverse evreni ile tanıştık. Kripto paralar, oyun, moda ve film endüstirleri metaverse evrenine adapte olan ilk sektörler olarak öne çıktı.

Milyonlarca kişi bu alanda faaliyet gösterecek. Etkileşimler son derece artacak. Bir metaverse ekonomisi gerçeği ile karşı karşıyayız. Açıkçası trilyonlarca dolar bu alanda dönecek.

Meslekler ve iş alanlarıyla birlikte metaverse alanının sağlayacağı katkıların farkında olmak zorundayız. ‘’Hayat satılıyor’’ şeklindeki eleştirileri bir kenara koymamız gerekiyor. Bu eleştirileri yapanlar bile ne hayallerin peşinde koştular kim bilir.

Vahşi bir Batı ile karşı karşıya olsak da mücadelemizi sürdürmek zorundayız. Zira gelecek nesillere önemli hazırlıklar yapmamız gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ