Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook ismini değiştirdi.

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook ismini değiştirdi. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, yeni ismi Meta olarak duyurdu. Böylece Meta kavramı tüm dünyada merak edilen kavramların başında yer almaya başladı. Metaverse kavramı, Facebook’un adımı ile meraklıların ilgisini daha da çekmeyi başardı.

Metaverse kavramını arttırılmış gerçeklik ya da gerçekliği arttırılmış sanal dünya olarak düşünebiliriz. Metaverse’in sanal dünyasında gerçek kişiler iletişim kurmaya ve bu paralel evrende ortak yaşamaya çalışıyorlar. Fiziksel donanımlar sayesinde fiziksel dünya ile sanal dünya arasındaki iletişim kolay biçimde sağlanabiliyor.

Metaverse kendi ekonomik piyasasını da geliştiriyor. Sanal bir evren ve piyasa gelişiyor. Bu sanal dünyada sanal varlıklar ticarete konu olmaya ve sanal paralar üzerinden satışının gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Bu sanal dünyanın ekonomik varlıklarından biri olarak Non-Fungible Tokens (NFT) oldukça popüler olmaya başladı ve önemli bir yatırım aracı haline geldi. Ayrıca blockchain tabanlı oyunlar da bu yeni gelişen endüstride görünür olmaya başladı.

Axie Infinity ve My Neigbour Alice gibi blockchain tabanlı platformlar üzerinde kendi sanal dünyalarını kuran oyuncular, bu sanal dünyada AXS ve Alice token gibi kripto paraları değişim aracı olarak kullanıyor. Öyle ki blockchain tabanlı oyunların kripto paraları milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne ulaştı. Örneğin Axie Infinity 6.18 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip bir kripto para platformu haline geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ