Oyun endüstrisi hızla büyüyor ve blok zinciri ve Metaverse ile birleştiğinde ortaya çıkan oyna-kazan modeli gelecek.

Metaverse, Oyna-Kazan ve Yeni Ekonomik Oyun Modeli

Oyun endüstrisi hızla büyüyor ve blok zinciri ve Metaverse ile birleştiğinde ortaya çıkan oyna-kazan modeli gelecek.

Metaverse, Oyna-Kazan ve Oyun Oynamanın Yeni Ekonomik Modeli OPINION

Her zaman eğlence ile eşanlamlı olan oyun endüstrisi, son zamanlarda muazzam bir şekilde büyüdü ve artık oyun gündeme geldiğinde çok fazla paradan söz ediliyor. Web 3.0'ın piyasaya sürülmesinden bu yana, sektörde muazzam bir büyüme oldu. 2019'un sonunda, küresel oyun pazarının 152 milyar dolar değerinde olduğu bildirildi. Bu büyüme, Web 3.0'ın piyasaya sürülmesinden bu yana, Web 3.0 oyunlarının büyüdüğü ve artan oranda benimsendiği tutarlı bir oran olduğu anlamına geliyordu. Çok para kazanılıyor ve bu da sırayla birçok yeni geliştiriciyi alana çekti.

 

Yeni bir merkezi olmayan internet veya Web 3.0 mümkün mü?

Geçmişte oyun oynamak her zaman tek taraflı bir ilişki olmuştur, oyuncular sadece eğlenmeye ve harcamaya devam ederken, yalnızca oyun geliştiricileri veya sahipleri finansal kazanç elde eder. Şimdi yeni bir ekonomik model tanıtıldı . Ancak bundan önceki yıllarda oyuncular oyun oynamaya çok para harcadılar. 2020'de mobil uygulama endüstrisi, müşterilerin toplu olarak 143 milyar dolar harcadığını gördü. Oyun uygulamaları bu miktarın 100 milyar dolarını aldı. Bu, Google Play Store'da (Android cihazlar için) ve App Store'da (Apple cihazlar için) harcanan her doların %70'ini oyun uygulamalarının aldığı anlamına geliyordu. Yeni oyun modelinin piyasaya sürülmesiyle bile 2021'de mobil oyunlara 120 milyar doların üzerinde harcama yapılacağı tahmin ediliyor. Bu, 2020 rakamlarına göre %20'lik bir artışı temsil edecek.

Şimdi iki kez bahsettiğim yeni oyun modeli oyna-kazan oyun modeli. Oyna-kazan oyunlarına olan ilginin küresel COVID-19 salgını tarafından tetiklendiği yalan değil. Aynısı, bu oyunların barındırıldığı sanal dünyalar veya "metaverseler" için de söylenebilir.

Metaverse Nedir?

"Metaverse", ötesinde anlamına gelen "meta" ve "evren" ön ekinin birleşimidir. Yani Metaverse, evrenin ötesinde bir dünyadır. Başka bir dünya, tabiri caizse. Metaverse'de sanal topraklar, avatarlar ve hatta binalar alınıp satılabilir. Bu genellikle kripto para birimleri kullanılarak yapılır. Bu sanal ortamlarda insanlar arkadaşlarıyla özgürce dolaşabilir, etkinliklere katılabilir ve mal ve hizmet satın alabilir .Temelde, gerçek dünyada yapabileceklerinin aynısını yaparak.

Küresel pandeminin bir sonucu olan karantinalar, insanları çevrimiçi dünyanın potansiyelini daha fazla araştırmaya itti ve dünyanın her yerinden cihazlarını kullanarak aynı anda hem iş yapabileceklerini hem de eğlenebileceklerini keşfettiler. . Bugün var olan meta veri birimlerinin çoğu, blok zincir teknolojisi tarafından desteklenmektedir ve bu sanal dünyalarda işlem yapmak için bir kullanıcının kripto para birimine veya değiştirilemez tokenlere (NFT'ler) ihtiyacı olacaktır. Bugün sahip olduğumuz birçok kazan-kazan oyununun, hem işlemler hem de oyun içi varlıkları ve ödülleri almak için kullanılan yerel kripto para birimleriyle kendi metaverseleri vardır.

 Oynamak İçin Kazanılan Oyunlar Nelerdir?

Oyna-kazan oyun modeli, açık bir ekonomi fikrini benimser ve oyun ekosisteminde oynayarak ve zaman geçirerek değer katan her kullanıcıyı finansal olarak ödüllendirir. Geçmişte, oyunlarla ilgili algı, onların sadece eğlenmenin bir yolu olduğuydu. Yeni bir oyun sınıfı ortaya çıktıkça bu algı değişiyor. Bu oyunlar sadece eğlenceli değil, aynı zamanda cazip yatırım fırsatlarıdır. Yatırımlardan bahsetmişken, son zamanlarda endüstri, büyük risk sermayesi firmalarının buna çok para yatırdığını gördü. 2019'a kadar geçen 18 ayda küresel oyun endüstrisine 9,6 milyar dolar kadar yatırım yapıldı ve 24 blockchain tabanlı oyun şirketi yalnızca 2021'in ilk yarısında 476 milyon dolarlık yatırım gördü.

Son zamanlarda, Axie Infinity ve The Sandbox gibi kazan-kazan oyunları popülerlik kazandı ve ortak noktaları ekonomik sistemleridir. Örneğin, bir oyuncunun oyun içi para birimiyle oyun içi varlıkları satın alabileceği geleneksel oyun The Sims'i ele alalım - ancak para birimi ve varlıkların gerçek dünyada hiçbir değeri yoktur. Bunun nedeni ise oyunda likidite için bir altyapı olmamasıydı. Bir başka geleneksel oyun olan World of Warcraft, oyuncuların oyun içi varlıkları satın alabilecekleri ve karakterleri değiş tokuş edebilecekleri bir pazaryere sahiptir, ancak çok organize değildir. Oyna-kazan modeli ile birlikte Blockchain teknolojisi, tüm bu sorunları çözmüştür.

Oyna-Kazan Oyunları Nasıl Çalışır?

Oyna-kazan oyunlarının nasıl çalıştığını açıklamak için örnek olarak Axie Infinity'yi kullanacağım. Axie Infinity bir Bu, kazan-kazan oyunu olduğundan, platformun yerel $TRY tokenları  stake etmek ve oynamaya devam etmek için parasal bir teşvik olduğu anlamına gelir.

Oyna-kazan oyunları yeni ortaya çıkıyor olsa da, ortalıkta dolaşacaklar ve uzun süre popülerliğin tadını çıkaracaklar gibi görünüyorlar. Oyuncuların yeni dijital varlıklar yaratmalarına, oyunun altyapılarını kullanarak ticaret yapmalarına ve diğer kripto para birimleri ve fiat para birimleri için kolayca satılabilecek sanal oyun içi para birimleri kazanmalarına izin verilir.

Geçmişte, çevrimiçi bir topluluğun dinamiklerini destekleyen birçok oyun vardı, ancak finansal gelir elde etme yeteneği ekleyerek, kazan-kazan oyunları toplulukları çok daha aktif hale getiriyor. Niş hala genç, bu nedenle uzun vadede faydalı olabilecekleri için bu oyna-kazan projelerine göz kulak olmak faydalı olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ