Metaverse alanı gelişip büyümeye devam ederken sanırım en çok dikkat çeken hamle Facebook’tan geldi.

Metaverse alanı gelişip büyümeye devam ederken sanırım en çok dikkat çeken hamle Facebook’tan geldi. Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi bu hamlenin en önemli yansıması. Belli ki Mark Zuckerberg Facebook’u bir metaverse şirketi yapmak istiyor.

Tabi metaverse’ün mimarisi sadece Facebook’un adımlarıyla da sınırlı değil. 2022 yılının henüz başlarında Unreal Engine’i geliştiren Epic Games’in metaverse için uzun vadeli vizyonu desteklemek maksafıyla 1 milyar dolarlık bir finansmanı sağladığını da unutmayalım.

Metaverse internetin hedefi olarak değerlendirilse de muhtemelen yakın bir gelecekte dijital dünyanın nasıl gelişebileceğine dair bir vizyon ortaya koyuyor. Bir fikir edinebilmeniz için ise metaverse’e bağlanmanız gerekiyor.

Tabi bu mimaride meta veri deposunun tek bir şirketin egemenliğinde olmaması, açık ve birlikte çalışabilir bir ekosistem olması gibi durumlara net bir şekilde vurgu yapılıyor.

 Kuşkusuz metaverse’ün oluşumunda tek bir şirketin değil milyonlarca kişinin yaptığı katkılar var. Milyonların katkıları meta veri depolarına yüksek miktarda değer katıyor. Çoğu kişi içerik oluşturuyor. Proglama ve oyun tasarımı yoluyla bu alana katkı sağlıyor. Bu yüzden önümüzdeki zaman dilimleri metaverse mimarisinin daha fazla konuşulacağı alanlar olacak gibi duruyor

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ