Metaverse, Facebook’un ismini ‘’meta’’ olarak değiştirmesi ile popülerlik kazandı.

Metaverse, Facebook’un ismini ‘’meta’’ olarak değiştirmesi ile popülerlik kazandı. Dünya çapında ilgi odağı. Türkiye’de ise daha çok arsa satışı ile gündemde . Yazımızda metaverse ve etik konusuna yer vermek istedik.

Metaverse alanında avatarlarımız ile var olsak da dikkat etmemiz gereken kurallar yok değil. Toplumsal hayatta dikkat ettiğimiz etik kuralların hepsinin metaverse’te de geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor.

İnsanlarla daha doğrusu avatarlar ile konuşuyorsunuz metaverse’te. Binlerce kilometre ötede tanımadığınız kişilerle insani ölçülerle konuşmanız gerekiyor. Tacize varacak ifadelere dikkat etmek gerekiyor.

Platformlardaki davranışlarınız çok önemli. Bir platformda zarar geçen kişi kendisine verilen zararın intikamını almak için kendilerince çözüm bulmaya çalışıyorlar. Ancak kimi zaman bu arayışları etik sınırların ötesine taşabiliyor.

Etik kelimesi es geçilecek bir kelime değil elbette. Her platformda elbette kötü insanlar olabilir. Ancak bu durum sizin de etik değerleri bir kenara bırakacağınız anlamına gelmiyor.

Metaverse alanı size sınırsızlığı yansıtmış olabilir. Ancak bir gerçek var ki, o da bu alanın hukukunun çok yakın zamanda oluşacağı. Etik konusu bu yüzden öncelemek istedik. Bilişim suçlarının bu alanda da işlenebileceğini unutmamak gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ