Şimdilerde herkes metaverse’i konuşuyor.

Şimdilerde herkes metaverse’i konuşuyor. Bu teknolojinin ortaya çıkardığı devrim ve gelecekte meydana getireceği büyük değişim meselenin hukuki boyutuna değinmeyi zorunlu kılıyor. Biz de konuyu sizler için araştırdık.

Metaverse alanında öncelikle yapılması gerekenler var. Bu alanda suç teşkil edebilecek hadiselere ilişkin izlenmesi gereken hukuki yola ilişkin gerek uluslararası gerekse de ulusal bazda düzenleme yapılması gerekiyor.

Son zamanlarda metaverse alanında gündeme gelen mülk satışı, arsa ve arazi satışları gibi konularda ödeme sistemi olarak kripto paralar kullanıldığı için farklı dolandırıcılık faaliyetlerinin yapıldığı gündeme geliyor. Bu bağlamda kripto para alanında yapılacak olan düzenlemelerde metaverse’ün de hesaba katılması gerekiyor. Özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması gibi uluslararası standartlara uygun bir düzenleme yapılabilir.

Bilişim sistemleri kullanılarak yapılan her türlü suç teşkil eden eylemlerin metaverse alanında işlenmesi konuyu ceza hukukunun kapsamına sokuyor. Bu noktada ilerleyen zamanlarda bilişim mahkemelerine muhtemelen çok iş düşecek. Tabi benimkisi sadece bir öngörü.

Metaverse’ün yaygın bir şekilde benimsenmesi için müşterek teknolojik standartlar ve temel hukuki düzenlemeler gerekli. Diğer taraftan yapılacak olan temel düzenlemelerin metaverse  gibi oluşumların kendiliğinden getirdiği sorunların tespiti ve çözümlenmeye çalışılması ile yapılması daha sağlıklı olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ