Facebook ana şirket adını Meta olarak değiştirdiğinden beri, Metaverse sıcak bir tartışma konusu haline geldi ve kitleler arasında Metaverse çılgınlığına nasıl katılabilecekleri konusunda birçok soru yöneltti.

Metaverse ve MaaS ile Sanal Geleceğe

Facebook ana şirket adını Meta olarak değiştirdiğinden beri, Metaverse sıcak bir tartışma konusu haline geldi ve kitleler arasında Metaverse çılgınlığına nasıl katılabilecekleri konusunda birçok soru yöneltti.

Metaverse, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir 3D sanal gerçekliktir. Son zamanlarda, blockchain teknolojisi, öncelikle teknolojinin desteklediği çeşitli uygulamalar nedeniyle büyük bir popülerlik kazanmıştır. Kriptolar, NFT'ler ve DeFi, iyi bilinen örneklerden bazılarıdır. NFT'leri satın alabilirsiniz, ancak bunları başkalarına gösteremediğinizde ne işe yarar? Bu soru, blok zinciri teknolojisine dayanan Metaverse kavramı ile yanıtlanmaktadır.

Daha önce, kendi sanal avatarımızı yaratabileceğimiz, diğer insanlarla etkileşime geçebileceğimiz ve hemen hemen her şeyi yapabileceğimiz Second Life gibi oyunlarımız vardı. Ama özel bir şirket tarafından geliştirildi ve içindeki şeyler gerçek değildi. Ama şimdi Metaverse gibi bir şeye sahibiz!

Son zamanlarda, Facebook gibi büyük teknoloji devlerinin, muhtemelen kullanıcıların hayal gücünü yakalamak için adlarını Meta olarak değiştirdiği haberlerini gördük. Bu tür devlerin aktif katılımı bu işin ne kadar büyük olacağını gösteriyor. Metaverse hakkında birçok sorumuz var. Bunlardan birkaçına bir göz atalım.

Peki, Metaverse Ne Anlama Geliyor?

Metaverse ile ilgili en sık sorulan soru şüphesiz onun tam olarak ne olduğudur! Metaverse bir Facebook, Microsoft veya Google ürünü değildir. 1992'de yayınlanan ve insanların avatarları kullanarak birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir dünya öneren siberpunk romanı “Snow Crash”ten ödünç alınan bir kelimedir. Şu anda duyduğunuz Metaverse, birçok yönden aynı konseptle karşılaştırılabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, Metaverse insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir 3B sanal gerçekliktir. Metaverse, kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği, varlıklar oluşturabileceği, oyun oynayabileceği, birlikte çalışabileceği ve iletişim kurabileceği çevrimiçi 3B sanal ortamların bağlantılı bir ekosistemi olabilir. Örneğin OpenSea'den satın aldığımız NFT'ler burada görüntülenebilir. Eşyalarımız Metaverse'de benzersizdir. Her şey blok zinciri bloğuna kaydedilir ve bir kez kaydedildikten sonra asla değiştirilemez.

Metaverse'in Amacı Nedir?

Metaverse ile ilgili akla gelen ikinci önemli soru ise uygulamalarıdır.

Metaverse'den yeni pazarlama fırsatlarının kilidini açmak için yararlanma olasılığı, Metaverse'in ilk iyi kullanım durumudur. Metaverse'de insanlar dijital avatarları kullanarak birbirleriyle etkileşim kurabilir ve sohbet edebilir. Markalar, iyi pazarlama olanakları bulmak için bu unsuru kullanabilir.

Metaverse, sanal çalışma alanı oluşturma için potansiyel olarak yeni fırsatlar sağlayabilir. Örneğin sanal gerçeklik geliştiricileri, işletmelerin yönetim ve personel için uygun özelleştirilmiş sanal çalışma alanları oluşturmasına yardımcı olabilir. Sanal öğrenme alanları ve sanal turizm gibi daha birçok ilginç meta veri deposu uygulamasını da düşünebilirsiniz.

Metaverse'in Özellikleri Nelerdir?

Metaverse, çok çeşitli özelliklere sahip sanal bir dünyadır. Etkileşim, birlikte çalışabilirlik, bedensellik ve muazzam ekonomik potansiyel, çoklu evrenin en önemli özellikleridir.

Metaverse'deki kullanıcılar, kullanıcılar ve alanlarla konuşabilir ve etkileşim kurabilir. Metaverse'de geliştirilen avatarlar ve varlıklar, çeşitli metaverse alanlarında serbestçe erişilebilir ve çalıştırılabilir.

Metaverse'in bedensellik özelliği, sanal doğasına rağmen Metaverse'in gerçek dünyayla paralelliklere sahip olacağı anlamına gelir. Örneğin Metaverse, sınırlı kaynaklara sahip olacaktır.

Metaverse'in önemli bir özelliği, tam teşekküllü bir ekonomi yaratma yeteneğini içeren ekonomik potansiyelidir.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Metaverse'de Hangi İşlevi Oynuyor?

Sanal gerçeklik, kulaklık takabilen herkes tarafından deneyimlenebilir. Herkes onu dijital dünyada gözlemlemek ve çalışmak için kullanabilir. Eksiksiz VR başlığına sahip kullanıcılar, özgürce dolaşabilecekleri 360 derecelik bir sanal dünyaya girebilirler. Öte yandan artırılmış gerçeklik, esasen gerçek dünyanın sanal dünyadaki bir yansımasıdır. AR bağlantılı gözlükler, yeni 3B sanal ortamların oluşturulmasına yardımcı olabilirken VR, metaverse katılımcı katılımını iyileştirebilir.

Metaverse Var Mı?

Yeni gelenlerin kafasında oluşan çeşitli Metaverse soruları arasında Metaverse'in varlığına dair şüpheler sıklıkla dile getiriliyor. Metaverse'in büyüleyici doğası, yeni gelenlere onun gerçek olduğuna dair yeterli kanıt sağlayamaz. Metaverse, gerçekte var olmasa bile gerçek bir kavramdır. Bugün Metaverse'in halka açık bir sürümü yoktu.

Metaverse'in ne zaman tam olarak faaliyete geçeceğini kimse söyleyemez. Bazıları Metaverse'in gelecek yıl içinde gerçek olabileceğini iddia ediyor. Öte yandan, diğerleri tam olarak çalışan bir metaverse'nin bir on yıl daha alacağına inanıyor. Metaverse'in parçaları kodlanmıştır kanallar. İnsanların şehirlerini baştan sona yaratmalarına ve bir sonraki internetin temeli olarak hizmet etmelerine olanak tanıyacak.

Zaten bildiğimiz gibi, ömür boyu veya kalıcı bir lisans almak yerine, Hizmet Olarak Yazılım veya SaaS, yazılım platformlarını kullanmak için abonelik tabanlı bir yaklaşımdır.

Hemen hemen her şey artık bir hizmet olarak sunulabilir, bu da kullanıcılara daha fazla esneklik ve satıcılara tutarlı bir nakit kaynağı sağlar. Firmalar Metaverse'i kurmak için benzer bir strateji kullanabilir ve bu da Metaverse-as-a-Service veya MaaS ile sonuçlanabilir.

MaaS nedir?

Peki MaaS tam olarak nedir? Pazarlamacıların mekanlarını istedikleri gibi yapabilecekleri bir hizmet modelidir. Bir MaaS platformu, ne olursa olsun, her kullanıcının özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış dijital ortamlar oluşturmanıza olanak tanır. Metaverse uygulanabilir bir konsept haline gelirse MaaS çözümleri çok önemli olacaktır.

İster oyunlaştırılmış bir evren ister bir Web3 ağ geçidi olsun, Metaverse'in ne olabileceğine veya ne olabileceğine dair herkesin bir fikri veya fikri vardır. Kullanıcılar alanı tanımlayabilmek ve onu en canlı fantezileri bile yansıtabilecek bir platform haline getirebilmek istiyor. Spor tutkunlarının ilgisini çekmeyi amaçlayan bir evren, tüketicileri en sevdikleri müzikal veya sanatsal sanatçılarla buluşturmak için oluşturulmuş bir evrenden önemli ölçüde farklı olacaktır. Web3, birçok meta veri tabanı arasında bir bağlantı bağlantısı olarak hizmet ederken, amaç, her birinin farklı olmasını ve ademi merkeziyetçilik yoluyla farklı hedeflere hizmet etmesini sağlamaktır.

MaaS Sunan Bu Tür Şirketlerimiz Var Mı?

Bu tür hizmetler sunan birkaç şirket var. Propel MaaS – Propel MaaS, kullanıma hazır Metaverse altyapı araçları sağlayan bir blok zinciri çözümleri platformudur. Propel, akıllı sözleşmeler, NFT yardımcı programları ve DeFi için MaaS sistemi sunacağını belirtti. Yine de şirket hala erken aşamada.

Lovelace World – Ekim 2021'de bir NFT platformu olan Lovelace, MaaS çözümünü piyasaya süreceğini duyurdu. Başlangıç, kripto para birimi LACE'ye zaten sahip ve insanların Metaverse'i benimsemelerine yardımcı olmak için MaaS hizmetleri sağlamayı planlıyor.

MetaVerseBooks – MetaVerseBooks, sanal gerçeklik dünyaları, NFT'ler ve dApp yönetimi oluşturmak için araçlar sağlayan bir MaaS şirketidir.

Touchcast – Touchcast, Microsoft Azure Bulut tabanlı bir 3D ve VR olay prodüksiyon firmasıdır. MaaS çözümünü duyurduğu CES 2022'de MCity'yi tanıttı. Kuruluşlar, metaverse kampüsleri kurabilecekleri korumalı bir sanal gerçeklik alanına erişim sağlayacak olan a.metaverse etki alanına kaydolabilir.

Metaverse, herkese uyan tek boyutlu çözümler değildir ve olmamalıdır. MaaS'ta özelleştirme çok önemli olacak. Bir e-spor metaverse kubbesinde, takım markalaması ve oyunlaştırılmış tokenleştirme daha önemli olacak, oysa bir şovmen sanal performanslar yürütmek için bir etkinlik mekanı kurmak isteyecektir.

Ancak şu anda Metaverse ile ilgili en büyük soru, yakın zamanda gerçek olup olmayacağıdır. Metaverse, kuşkusuz gelecekte AR ve VR gibi teknolojilerin yardımıyla ve Sony, Microsoft, Facebook ve diğerleri gibi teknoloji devlerinin çabalarıyla gelişecektir.

Birbirimizle etkileşim şeklimizi değiştirebilir. Covid Pandemisi, Evden Çalışma kültürünü teşvik etti. Metaverse onu tamamen yeni bir seviyeye taşıyabilir. Dünyanın dört bir yanındaki büyük İş evlerinin artan ilgisine bakıldığında, Metaverse kesinlikle gerçekçi bir olasılık.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ