Metaverse alanına yavaş yavaş alışıyor olsak da netice de yazılım kodlarının, verilerinin ve donanımlarının merkezde olduğu bir alan.

Metaverse alanına yavaş yavaş alışıyor olsak da netice de yazılım kodlarının, verilerinin ve donanımlarının merkezde olduğu bir alan. Bir bilişim sistemi olarak kabul ettiğimizde kimi kuralların konulmuş olması son derece elzem.

Baktığımızda sisteme yetkisiz giriş, sistemdeki verileri yok etme, kopyalama, değiştirme ve sistemin çalışmasını engelleme gibi bir çok suç oluşturan eylemin metaverse alanı için de geçerli olabileceğini söyleyebiliriz.

Avukat Gökhan Ahi bu noktada sanal evrenleri bir dijital oyun gibi düşünmek gerektiğini ifade ediyor. Ahi’ye göre dijital oyunlar içerisinde hangi suçlarla karşılaşılıyorsa bu suçlarla sanal evrende de karşılaşmak mümkün. İnsanın olduğu her yerde hile ve aldatmanın olduğuna vurgu yapan Ahi, bugün kullanılan yeni sosyal mühendislik yöntemleriyle dolandırıcılığın çok daha kolay bir hale geldiğini ifade ediyor.

Şimdiye kadar sosyal medyada ve internet aleminde öncelikle platformların kendi kurallarını ortaya koyduklarını gördük. Bu bağlamda kullanıcıların hangi kurallara bağlı oldukları, nelere dikkat etmeleri ile ilgili olarak topluluk kuralları ve hukuk politikalarının belirlendiğini görüyoruz. Bu aşamadan sonra ise devletler yasal düzenlemeler yaptı.

 Aynı sürecin kripto varlıklar için de yaşandığını belirten Ahi, sanal evrenlerde de benzer bir sürecin yaşanacağını, önce her sanal evrenin kendi kurallarını ortaya koyacağını, sonrasında ise devletlerin yasal düzenlemeler yapacağını vurguluyor.  Bakalım, metaverse alanında kurallar nasıl şekillenecek

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ