Metaverse ile yeni tartışma alanları da ortaya çıkacak gibi duruyor.

Metaverse ile yeni tartışma alanları da ortaya çıkacak gibi duruyor. Bunlardan birisi de dini alan ile ilgili. Pandemi döneminde bilindiği üzere hac ziyaretleri de etkilendi. Metaverse ile birlikte Suudi Arabistan’dan önemli bir girişim haberi geldi.

Suudi Arabistan Müslümanların Kabe’yi sanal olarak ziyaret etmelerini sağlayacak bir metaverse girişimi başlatmış durumda. Bu adım gerçekten de çok ilginç. Zira bu adımla sanal hac yapılması mümkün hale geliyor. Girişime ‘’Sanal Hacerü’l-Esved’’ anlamına gelen ‘’Virtual Blackstone’2 adı veriliyor.

Bahsini ettiğimiz girişime ön ayak olan kişi ise Kabe ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Müdürü Dr. Abdurrahman  bin Abdilaziz el-Suud. Bu girişim aynı zamanda Kraliyet Sergi ve Müze İşleri Ajansının bir kolu olarak Dijital Sergiler Genel İdaresi tarafından temsil edilecek. Peki kullanılacak asıl bir tecrübe ile karşı karşıya?

Kullanıcıların sanal gerçeklik gözlüğünü takmasıyla Hacerü’l-Esved taşının dokusuna benzer özellikteki bir cisme dokunmaları ve böylelikle kendilerini Mekke’de imiş gibi bir hisse kapılmaları sağlanıyor. Burada hac ibadeti yerine getirilmiş olmasa da umre deneyimine benzer bir deneyimin yerine getirilmesi amaçlanıyor.

Hacerü’l-Esved’e gelince, bilindiği üzere siyah taş anlamına geliyor ve Kabe’nin duvarında yer alıyor. Hac esnasında hacı adayları Kabe’yi tavaf ederken, her bir dönüş yaptıklarında bu taşı selamlıyorlar. İmkan bulabilenler ise el sürüp öpüyorlar. Bu taşın Vahiy Meleği Cebrail tarafından Hz. İbrahim Cennet’ten getirildiğine inanılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ