Sıradaki haberimiz Çağ Üniversitesi’nden. Üniversite 2019 yılından bu yana Metaverse’de bir kampüs kurmuş ve derslerini buradan yürütmüş durumda.

Sıradaki haberimiz Çağ Üniversitesi’nden. Üniversite 2019 yılından bu yana Metaverse’de bir kampüs kurmuş ve derslerini buradan yürütmüş durumda. Ayrıca üniversite buradan projeler de yürütülüyor.

Çağ Üniversitesinin öğrencileri bu proje kapsamına Metaverse tanımına uyan Second Life isimli platformda üç boyutlu avatarlar aracılığı ile uluslararası projelerde yer alıyor.

Sanal dünyalarda eğitim isimli projenin koordinatörlüğünü yapan ve Metaverse üzerinden öğrencileri ile eğitim faaliyetleri gerçekleştiren Doç. Dr. Murat Gülmez Metaverse kavramının bilinmeyen veya yeni bir kavram olmadığını ifade ediyor. Gülmez 2003 yılından bu yana Linden Lab. Tarafından kurulan Second Life gibi sanal dünyalarda binlerce kullanıcının bu ortamları tecrübe ettiğini vurguluyor.

Gülmez ayrıca Çağ Üniversitesinde son üç yıldır oluşturulan sanal kampüs ile dersler verildiğini ifade ediyor.

Çağ Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Bayboğan da yaptığı açıklamada üniversite olarak bilimsel projelere destek verdiklerini ifade ederek bu kapsamda destekledikleri sanal dünyalarda eğitim isimli projede yapılan çalışmaların öğrencilerin iş yaşamlarında önemli bir rol üstleneceğini vurguluyor.

Metaverse ile artık yaşamımızda yeni bir alan açılmış oluyor. Bu alanı en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Geldiğimiz aşama gerçekten heyecan uyandırıyor. Bakalım daha hangi yeni gelişmelerle karşılaşacağız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ