GameFi'nin yeni yıldızı ve Move to earn projesi olan STEPN, neredeyse bir aydır trend oluyor.

GameFi'nin yeni yıldızı ve Move to earn projesi olan STEPN, neredeyse bir aydır trend oluyor. Tokeni STEPN, %6410 ile dikkat çekici bir şekilde en yüksek kazancı elde etti.

MEXC, STEPN'in spot işlemlini başlattıktan hemen sonra, ayrıca kaldıraçlı ETF tarafında da STEPN3L/3S'yi piyasaya sürdü. Bunlar arasında STEPN3L (STEPN 3x go long) 0.659USDT'den 121.77USDT'ye yükseldi ve %18633 ile en yüksek kazancı kaydetti.

Yani para kazanmanın belli başlı püf noktaları vardır ve bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. Doğru Projeyi Takip Edin;
  2. Güvenilir Bir Platform Seçin;
  3. Size En Uygun Ürünü Seçin;
  4. Trend Trading Kullanın

1. Doğru Projeyi Takip Edin

STEPN, Solana üzerinde çalışan bir Web3 ürünüdür. Hem Move to Earn hem de SocialFi öğelerine sahiptir. Kullanıcıların spor ayakkabı şeklinde NFT'lere sahip olmalarını sağlar ve gerçek dünyada yürüyüş ve koşu yoluyla token kazanmalarını sağlar.

Projenin açıklaması bu kadar, çünkü kaçırsanız bile, yine de başka bir proje bulunabilecektir. Piyasa hiçbir zaman gelecek vaat eden projelerden yoksun kalmaz. Eksik olan, iyi bir projeyi fark edebilecek 'gözlerdir'.

Daha önce, başka bir Move to Earn projesi olan Genopets (GENE), MEXC Launchpad'de başlatılmıştı. Bu aynı zamanda Solona ekosistemindeki GameFi projelerinden biridir. %4730 ile en yüksek kazanıma da ulaşmıştı.

Yukarıdaki projeleri örnek alabilirsiniz, Bu örnekler belirli bir dönemde doğru projeyi takip etmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ancak bu beceri bir gecede öğrenilemez. Özellikle proje ekibinde, tokenin tokenomiklerinde, projenin arkasındaki sermayede, vb. gözlem konusunda belirli bir derecede deneyim gerektirir.

2. Güvenilir Bir Ticaret Platformu Seçin

Güvenilir bir ticaret platformu seçmek önemlidir. Yüksek kaliteli bir ticaret platformu, kullanıcısına yatırım açısından fayda sağlamak için her zaman yeni premium projeler başlatır. Aşağıda listelenen üç kriteri izleyerek bir ticaret platformunu değerlendirebilirsiniz:

A) Platform, İşlem için Çok Sayıda Kripto Sağlıyor Mu?

Kurumsal olmayan traderlar, ana akım kriptolardan daha fazla olan kazanç ve getirilerin tadını çıkarmak için genellikle bazı yeni ve ana akım olmayan kriptoların işlemini tercih ederler. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir ticaret platformu, yalnızca kurumsal kullanıcıların/büyük sermaye kullanıcılarının işlem ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda farklı kullanıcıların taleplerini de karşılamak için farklı sektörlerden çeşitli kripto varlıkları başlatır.

Data source: coingecko.com

Burada MEXC'yi baz alıyoruz. CoinGecko'nun verilerine göre, MEXC şu anda En İyi 8 kripto para borsası arasındadır ve 1.315'e kadar kripto para birimiyle en yüksek kripto para birimini listeleyen birkaç borsadan biri.

B) Platform, Popüler ve En Yeni Projeleri En Yüksek Hızda Başlatabiliyor Mu?

MEXC sadece en yüksek kripto para birimine sahip platformlardan biri değil, aynı zamanda yeni projeleri çok hızlı bir şekilde listeleyen platformlardan biridir. Her sektöre ilişkin ön istatistikler aşağıdadır:

Polkadot Ekosistemi: DOT, EDG, GLMR, KSM, PCX ve benzeri;

DeFi Sektörü: UNI, CRV, SPELL, FARM, SATRANÇ ve benzeri;

Kamu Zinciri Sektörü: FTM, LUNA, SOL, DOT, KSM ve benzeri;

NFT Sektörü: MANA, GALA, ILV, ENJ, APE vb.

MEME: SHIB, İNSANLAR, SOS, LOOKS;

Her sektörden yüzlerce projenin ilk listelemeleri çoğunlukla MEXC’de olmuştur. Ortalama olarak, MEXC günde 3-5 proje başlatmaktadır. Başka bir deyişle, kullanıcıların her gün yeni projelere katılma fırsatları vardır.

C)  Platformda Başlatılan Projeler Umut Verici Getiriler Sağlayabilmekte Mi?

İlgili istatistiklere göre, MEXC ilk olarak 2021'de en yüksek kazanç sağlayan İlk 10 kripto varlıktan 6'sını listeledi ve ortalama en yüksek teorik yatırım getirisi %6600 oldu. Bunlar, ilk olarak 2019'da listelenen FTM'yi; İlk olarak 2020'de listelenen LUNA, SOL ve MANA; İlk olarak 2021'de listelenen SHIB ve GALA’dır.

Bunlar arasında, SHIB'nin spot ticareti, %106363536 ile en yüksek yatırım getirisine sahiptir. Bunu sırasıyla en yüksek yatırım getirisi %47854 ve %29650 olan GALA ve AXC izledi. Bu arada, SAND, MATIC, LUNA, FTM ve SOL için en yüksek ROI %160000'ün üzerindeydi.

Bu nedenle, güvenilir bir ticaret platformu seçmek de yatırım için önemli bir kriterdir. Genellikle, bir projeye ne kadar erken katılırsanız, katılım sermayesi o kadar düşük olabilir. Örneğin, daha önceki aşamada MEXC'de LUNA'ya katılım sermayesi yalnızca 0.27USDT-0.3USDT idi. Ancak bugünlerde fiyat 105USDT'ye ulaştı.

Ayrıca MEXC, STEPN3L/3S'yi piyasaya süren ilk platformdur. Dolayısıyla STEPN yükseliş trendindeyken STEPN3L de diğer platformlara göre en yüksek kazancı elde etti.

3. Size En Uygun Bir Ürünü Seçin

Mevcut ana ticaret ürünleri spot, kaldıraçlı ETF ve vadeli işlemlerdir. Bu ürünler farklı kullanıcılar için uygundur ve farklı getiri ve riskleri de vardır.

Spot ticaret, BTC tutmak gibi düşük riskli yatırımları tercih edenler için daha uygundur. BTC fiyatı düşse bile, coin var olduğu sürece fiyat toparlanacaktır. Bu nedenle, spot traderlar, getiri sağlamak için fiyat düşük olduğunda genellikle long işlem açmaktadırlar.

Bu arada, vadeli işlemler birden fazla getiri sağlamaktadır. MEXC'deki kalıcı vadeli işlemler, maksimum 125x kaldıracı destekler. BTC, ETH, ADA, DOT vb. gibi ana kripto varlıklarının vadeli işlemlerini desteklemenin yanı sıra, NEAR, SHIB, STEPN, APE, SAND, AXS vb. gibi 200'den fazla diğer kripto varlığını da desteklemektedir.

Bir diğer trend olan ürün ise kaldıraçlı ETF’lerdir.

MEXC'nin kaldıraçlı ETF ürünleri, vadeli işlem ve spot işlem gibi birden fazla getiri gerçekleştirebilen çeşitli alınıp satılabilir kripto varlıkları ile karakterize edilir. Teminat olarak pozisyonun bir kısmını işgal etmez, yüksek sermaye kullanımına sahiptir ve tasfiye kuralları yoktur.

Örneğin, tıpkı spot satın aldığınız gibi, STEPN3L'yi 0,659 (STEPN 3x go long) fiyatından satın alırsınız. Varlık ideal kazanımlara ulaştıktan sonra, spot sattığınız gibi satabilirsiniz.

STEPN'in spot, vadeli işlemler ve ETF kazançlarını karşılaştırırsak, STEPN'in ETF'sinin spot ve vadeli işlemlerden çok daha fazla kazandığını görmekteyiz. 14-15 Mart tarihleri arasında STEPN'in spot kazancı %914 idi; STEPN'in kalıcı vadeli işlemlerinin (3x uzun) kazancı %2742 idi; STEPN'in ETF'sinin (3x go long, STEPN3L) kazancı %11243'e ulaştı.

Bunun nedeni, MEXC üzerindeki kaldıraçlı ETF'nin bileşik faiz etkisine sahip olmasıdır, yani günlük kârın bir kısmını otomatik olarak pozisyona aktaracak ve bileşik faiz elde etmek için yeniden yatırım yapacaktır. Böylece kaldıraçlı ETF'nin karı, eşdeğer marj ve vadeli işlem ürünlerinden daha yüksektir. Kazanç daha yüksek olduğunda bileşik faiz etkisi daha belirgin olacaktır.

4. Trend Trading Kullanın

Alım satım noktası, ETF veya kalıcı vadeli işlem ürünlerinden bağımsız olarak trend alım satımını kullanabilirsiniz. Özellikle vadeli işlemler ve kaldıraçlı ETF ürünleri için önemlidir.

Örneğin, dalgalı bir piyasada değil, trend olan veya tek taraflı bir piyasada kaldıraçlı ETF ticareti yapabilirsiniz. Aksi takdirde ürünün yeniden dengeleme mekanizmalarından dolayı kayıplara neden olabilir.

Yeniden dengeleme, periyodik yeniden dengeleme ve periyodik olmayan yeniden dengeleme olarak ikiye ayrılır. Periyodik yeniden dengeleme, esasen platformun bir ETF'nin 2, 3, 4 veya 5 kat kaldıracını korumak için yaptığı şeydir. Ayrıca, fiyatların keskin yükseliş ve düşüşlerinden kaynaklanan risklerden kaçınmak için platformun diğer türev platformlarında da riskten korunma yapması ve kaldıraç oranının ve riskten korunmanın korunması belirli bir ücret oranı erozyonu gerektirmektedir.

Son olarak, her ürünün kendi avantajları ve zayıf yönleri vardır. Uygun bir ticaret stratejisi seçme öncülüğünde, ürünlerin özelliklerine göre trend trading kullanmak daha önemlidir.

Not: Bu yazı sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ