Bir Michigan okul bölgesi tatil sezonunda fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldı ve bilgisayar korsanları okuldan Bitcoin olarak 10.000 dolar ödemesini istedi.

Michigan Bölge Okulu Bir Fidye Yazılımı Saldırısı İle Karşı Karşıya; Bilgisayar Korsanları BTC Olarak 10.000 Dolar Talep Ediyor

Bir Michigan okul bölgesi tatil sezonunda fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldı ve bilgisayar korsanları okuldan Bitcoin olarak 10.000 dolar ödemesini istedi.

Yerel bir habere göre, Michigan'daki Richard Community okulu kış tatili sırasında hacklendi ve bilgisayar korsanı fidye yazılımı saldırısı kullanarak okulun bilgisayarlarını şifreledi. Bilgisayar korsanları sunucuyu geri yüklemek için 10.000 dolarlık bir bitcoin talep etti. Okulun BT bölümü, saldırının 27 Aralık'ta gerçekleştiğini açıkladı.

Okul Bilgisayar Korsanlarına Fidye Ödemeyi Reddediyor

Michigan bölge okulunun BT departmanı, hack'i keşfettikten sonra sunucuyu hemen kapattı ve arka hizmetlerin tehlikeye atılmamasını sağladı. Okul Michigan polisine haber verdi ve bilgisayar korsanını bulmaya çalışıyor. Hack, okul bölgesinin telefonlarını, fotokopi makinelerini, sınıf teknolojisini ve hatta ısıtma sistemini etkilemiş durumda ancak okula göre hiçbir öğrencinin veya personelin kişisel bilgisinden ödün verilmedi. Gelecek hafta okula devam etmeden önce sunucunun yedeklenmesi ve çalışması bekleniyor.

Dünya Çapında Fidye Yazılımı Saldırılarında Artış

Michigan bölge okuluna yapılan fidye yazılımı saldırısı münferit bir olay değil. Dünyanın dört bir yanından birkaç fidye yazılımı saldırı raporu var. Bu bilgisayar korsanları için en yaygın hedefler okullar, hastaneler ve yerel işletmeler şeklinde. Geçen yıl New York'ta sadece üç okul benzer saldırılarla karşılaştı. Kasım 2019'da, Meksikalı devlet petrol şirketi Pemex, bilgisayar korsanlarının sunucunun şifresini çözmek için BTC olarak 5 milyon dolar talep ettiği bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ