Michigan

Detroit şehrindeki düşük gelirli bölgelerde, bir grup kripto para tabanlı otomatik para çekme makinaları (ATM) görülüyor. Yerel basında çıkan haberlere göre ATM'ler alkollü içki mağazalarında, benzin istasyonlarında ve nakit kontrol yerlerinde çok sayıda yer kapmış görünüyor.

Detroitliler Kripto-ATM'lere akın etti

Bitcoin ATM'leri olan Detroit,  Michigan'ın en popüler şehri iken, aynı zamanda ünlü bir endüstri kenti ve en kalabalık şehridir. Bununla birlikte, bölge hala huzursuz bir ekonomiyle uğraşıyor ve şehir sakinleri yıllarca mali sıkıntılar çekiyorlar. Detroit şu anda 29'u aşkın Bitcoin ATM makinesine sahip durumda. Bütün ekonomik sıkıntılara rağmen bölge halkı Bitcoin ATM'lerine ilgisini kaybetmedi ve akın devam etti.

Şehrin bölgesel gazetesi Detroit News, bu ATM'lerin çoğunun Inkster, Highland Park, Taylor, Hamtramck ve Pontiac gibi düşük gelirli yerleşim bölgelerinde ve küçük bankaların olduğu alanlarda bulunduğunu ortaya koyuyor. Detroit şehrinin kenar mahallelerinde bile 15'ten fazla Kripto-ATM var. 'Uluslararası Bitcoin' adlı bir şirkette yönetici olan Ayman Rida, Kripto-ATM'lerin bu bölgelere yerleştirilmesini doğru bulduğunu belirtti. Rida bir röportajında şunları belirtti:

"Şirketimiz geçen yıl Detroit'e 15 adet Bitcoin ATM'si kurdu. Burada yapılan çoğu işlemler 70-90 dolar arasında. Geçtiğimiz yıl, işlerimiz bu alanda çok iyi büyüdü"

Banka hesabı olmayanlar için hizmetler

Bölge halkı , Detroit Kripto-ATM'lerinin bölgedeki banka hesabı olmayan insanlara yardım ettiğine inanıyor. Bazı kanun uygulama görevlileri, bu hareketin bir kısmının yasadışı faaliyetleri ve kara para aklamayı kolaylaştırdığını düşünüyor. Washington DC merkezli bir düşünce kuruluşu olan Demokrasi Savunma Vakfı (FDD) 'ndan bir kripto para araştırmacısı, Detroit'teki Bitcoin hakkında inanılan teorilerin muhtemelen her ikisinde de kullanılmakta olduğuna inanıyor.

"Gerçek şu ki, her iki senaryo da olabilir. Bu bir tahmin, çünkü teknoloji daha çok yeni. Verileri toplamak için zamana ihtiyacımız var."

Bitcoin ATM'lerin tarif ettiğiniz türde olduğu gerçeği, dijital para biriminin dünyada ne kadar çok büyüdüğünü anlatıyor. Bitcoin, banka hesabına sahip olmayan insanlar için parasal işlemleri gerçekleştirme yoludur.

Milletvekilleri kripto paralara büyüyen ilgi için endişeli

Yerel basında çıkan haberlere göre şehrin popüler bölgelerinde 14'ü aşkın Kripto-ATM sorumlularıyla ile temasa geçildi, ancak sahiplerden hiçbiri açıklama yapmak istemedi. FDD araştırmacısı Fanusie, kara para aklamanın Detroit'teki Kripto-ATM sahipleri için büyük bir sorun olduğuna inanmıyor. Fanusie, "Bu tür para federal düzenleyiciler tarafından esasen fark edilir."

Michigan ve Detroit bölgesi epeyce Bitcoin yatırımcısına ev sahipliği yapıyor. Bitcoin otomatik ATM'lerin yanı sıra büyük tanışma grupları da bulunmaktadır. 'Michigan Bitcoin yatırımcıları' buluşması, Detroit'te toplanan 988'den fazla üyeye sahip. 'Detroit Blockchainers' buluşmasında 488 üye bulunuyor ve grup Detroit'te katılımcıların kripto paralarını bizzat başkaları ile ticaret yapabileceği haftalık bir toplantı yapıyor.

Grup, ABD'nin ilk seçim yılı olan 1792'ye atıfta bulunarak yeni bir devlet ismi ön görmüş ve sloganlarını belirlemişti Detroit Blockchainers Devleti:

"Gelin, kripto paralarınızla işlem gerçekleştirin, tıpkı 1792'deki gibi bir devrim olsun."

Detroit şehrinde kripto para ATM'lerinin sayısı gün geçtikçe artıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ