Microsoft'tan yapılan bir açıklamaya göre, Microsoft'un ION adı verilen merkezi olmayan kimlik aracı, genel bir beta testi için Bitcoin ana ağına geçiyor.

Microsoft, Bitcoin Blok Zincirinde Merkezi Olmayan Kimlik Aracının Beta Sürümünü Yayınladı

Microsoft'tan yapılan bir açıklamaya göre, Microsoft'un ION adı verilen merkezi olmayan kimlik aracı, genel bir beta testi için Bitcoin ana ağına geçiyor.

Merkezi olmayan kimlik araçları, kriptografik olarak doğrulanabilir benzersiz tanımlayıcılar oluşturarak kişinin dijital kimlik bilgileri üzerinde daha fazla sahiplik sağlar.

Kullanıcılar kendi bilgilerini güvence altına alabilir ve ortak anahtar altyapısını kullanarak başkalarının kimliklerini doğrulayabilir ve Facebook ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerine olan güveni sınırlayabilir.

Microsoft, ION'u merkezi olmayan kimlik sistemleri için teknik standartlar oluşturmayı amaçlayan bir endüstri konsorsiyumu olan Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı (DIF) ile geliştirdi. Microsoft ilk olarak geçen yıl Bitcoin ağında ION çalıştıracağını duyurdu.

ION, Microsoft'tan bağımsız olarak çalışmak üzere oluşturulmuş merkezi olmayan bir ağdır. İşlemcileri doğrulamak için tamamen Bitcoin'in blok zinciri ağına güvenen kendi doğrulayıcı düğümleri veya konsensüs mekanizmaları yoktur.

CoinDesk ilk olarak ION'un beta sürümünü bildirdi. Microsoft, yaptığı açıklamada, BitPay, Gemini ve diğerlerine ek olarak bitcoin girişimi Casa'yı, nodeları çalıştıracak ve beta döneminde geri bildirim sağlayacak olan "bir sonraki ortak çalışan dalgası" arasında listeledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ